От ПП ГЕРБ изпратиха до медиите коалиционното споразумение и механизма за вземане на решения които бяха представени на Национално съвещание на партията днес.
"Подготвихме един проект. Казва се проект на споразумение, за да не поставяме колегите от ПП-ДБ в ултиматум или под натиск. Има няколко дни и съм поел ангажимент днес до 14,00 часа, с Атанасов разговарях, да им го предадем да го разгледат и, ако ме послушате, да дадем още един час на преговарящия екип", каза Борисов.
Споразумение за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото Народно събрание между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната-Демократична България" вижте тук.
"Механизъм за вземане на решения" вижте тук.
В документа се предвижда, че след ротацията Мария Габриел ще бъде министър-председател и външен министър, а акад. Николай Денков ще е вицепремиер и образователен министър. Запазва се структурата на Министерския съвет с един вицепремиер и броя на министерствата.
След следващата ротация през декември тя вече ще бъде на 15, а не на 9 месеца. И тогава ГЕРБ си запазва МВнР, а ПП-ДБ - просветата. Предвидено е, когато една партия е сложила свой човек за министър, другата да посочи заместниците му. Персоналният състав на кабинета ще се определя не само от Денков и Габриел, но и от лидерите на формациите.
ГЕРБ искат промени в законите за всички регулатори, така че ръководителите им да се избират от Народното събрание, а заместниците им - от НС по предложение на вече избрания ръководител. Такава е процедурата за БНБ и КФН. Същия подход вече имаше при избора на шефове на здравната каса, но това стана с проект на решение, а не през закона. Това ще се отнася за всички регулаторни и контролни органи с изключение на съдебната власт.
Разписани са и органите, които предстои да се избират с обикновено мнозинство: един конституционен съдия, омбудсман, четирима за Сметната палата, нов Фискален съвет, Комисия за финансов надзор, Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори, Комисия за защита на конкуренцията, Комисия по икономическа политика и иновации, Агенция за публичните предприятия и контрол, Комисия за енергийно и водно регулиране, НЗОК, НОИ, Комисия за защита от дискриминация, Комисия за защита на личните данни, БТА, КОНПИ, СЕМ и други. Всички те могат да се изберат с обикновено мнозинство.
Разписани са и 25 позиции, за които са нужни 2/3 от гласовете на депутатите, сред които Комисия за противодействие на корупцията, Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, Инспекторат към ВСС.
ДПС не се споменава никъде в документа. Предвидено е обаче, че при нужда от по-голямо мнозинство, то се ограничава до евроатлантическите партии в парламента.
Двете партии ще имат право на вето при взимане на решенията.
Споразумение за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото Народно събрание между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната-Демократична България" вижте тук.
"Механизъм за вземане на решения" вижте тук.