
Съединението бета-глюкан насочва в правилна посока защитните клетъчни отговори и предотвратява тежко възпаление в белите дробове
Отписахте ли грипа и другите респираторни инфекции? Вярно, позагубиха размах, но не бързайте. У нас високата вълна на инфлуенца отмина, но все още се изолират всички видове грипни вируси. Няма съществено намаляване и на кашлящите хора край нас. Нито на децата с респираторно-синцитиален вирус (RSV), който е сериозно заболяване във възрастта до 5 и над 65 г. Също така в цяла Европа има вирусна активност с все още интензивен грипен сезон и съпътстваща епидемия от респираторно-синцитиален вирус. Така че и тук, и в чужбина има риск човек да стане част от инфекциозната статистиката.
Към традиционните сезонни изпитания сега се добавят и епидемии от морбили в
ски курортите в Австрия, Швейцария и Италия. Отделни взривове има и в Румъния, Чехия, Германия, Финландия, Нидерландия, Ирландия, Литва.
Грипът все пак е най-вероятното неблагополучие, което дебне на местата със струпване на хора в затворени пространства. Наред с всичко друго, с което се опитвате да се предпазите, може да се възползвате от природна съставка естествен имунорегулатор, която се среща в достъпни храни. Изследователи от университета "Макгил" в Монреал, Канада, доказват, че приложено на контактни на грипни вируси мишки, съединението бета-глюкан може да намали увреждането на белите дробове,
да подобри дихателната функция и да намали риск от заболяване и смърт. Повечето смъртни случаи, свързани с инфлуенца от всички щамове, не са причинени от самия вирус, а от свръхреакция на имунната система. Ограничаването на атаката до достатъчния минимум намалява риска от цитокинова буря, която съвсем не е изключителен приоритет на COVID, каквото усещане се създаде по време на пандемията. Голямата опасност се крие в собствения небалансиран имунен отговор. Сравнението, което правят лекарите, е, че свръхмотивираните имунни клетки използват атомно оръжие срещу нашественик, който могат да обезвредят с юмручен удар.
Насочваща роля за адекватната реакция могат да имат имунорегулаторите. При грип и подобни дихателни инфекции засега доказано само при опитните животни полезен се оказва бета-глюканът. Съдържа се във всички гъби, както и в големи количества в зърнени храни като овес и ечемик и в хранителната мая. В доста по-ниски концентрации присъства и в пшеница, ръж, ориз, сорго. Също и морски водорасли, особено във вида ламинария.
Екипът учени открива, че уникалната му структура може да повиши защитата срещу респираторни патогени. Съединението насочва в правилна посока имунните отговори и предотвратява тежко възпаление на белите дробове. Сходствата с човешките имунни механизми дават основание на учените да очакват защитните ефекти да се потвърдят при хора. Това ще даде път за прилагане на откритието в превантивната медицина.
По своята същност бета-глюканите са разтворими фибри, растителни влакна. Поради досега доказани ефекти за здравето европейският орган за безопасност на храните е одобрил здравните претенции на този вид полизахариди за понижаване на холестерола и кръвната захар само за бета-глюканите от овес и ечемик. По-точно регулаторът дава разрешение ползите да се претендират, ако дадената храна съдържа най-малко 4 грама овесени или ечемични бета-глюкани на 30 грама налични въглехидрати. Те често се използват за сгъстители и стабилизатори и като функционална съставка за хора с диабет тип 2. САЩ пък позволяват продукти, съдържащи най-малко 750 мг бета-глюкани, да се рекламират и етикетират с твърдението, че могат да намалят риска от сърдечни заболявания.
В новооткритата им защитна роля срещу респираторни вируси бета-глюканите препрограмират началната незряла форма на кръвните клетки. Създават клетки, наречени неутрофили, с нова регулаторна функция. Тя възпрепятства имунните свръхреакции и цитокиновата буря при откриване на респираторни вируси, включително грипни. Крайният ефект е ограничаване на риска от усложнения и предпазване на белодробната тъкан от увреждане по време на инфекцията.
Когато се коментира ролята на принципно полезните за здравето съединения, задължително се прави презастраховката, че правилото има изключения. Макар да е повече казуистика, с бета-глюкани не трябва да прекаляват хората на лекарствена терапия за понижаване на кръвното. Лекарствата за високо артериално налягане (антихипертензивни лекарства) взаимодействат с този вид фибри. Обяснението за обръщавето на внимание е, че бета-глюканите могат да понижат кръвното налягане. Приемането на бета-глюкани заедно с лекарства за хипертония може да доведе до твърде ниско артериално налягане. Същото важи и за хора, които по принцип са с ниско кръвно.
Второто предупреждение лекарите насочват към хората с дебалансирана имунна система на базата на опит от практиката, макар доскоро да не беше ясно в детайли какъв е проблемът. Сега вече се доказва, че съединението работи ката балансьор и в определени случаи може да повиши активността на имунната система.
Някои лекарства като тези, използвани след трансплантация, целят възпиране на силната имунна система. Без това организмът би се опитвал да отхвърли чуждия орган. Приемането на бета-глюкани - особено с добавки или при диетична прекомерност - заедно с лекарствата може да намали желания ефект от потискане на имунитета.