
Ако сте като повечето хора, вероятно се дразните от индивидулните стикерчета с числа върху насипни пресни плодове и зеленчуци в големите магазини. Не всички имат такъв атрибут, защото не е задължителен, но за големи производители на качествена продукция е въпрос на престиж да се похвалят с добрите си показатели и прилагат стандарта доброволно. Втори чисто практически мотив са пазарите, на които е нормално да се продават на бройка, защото стикерът е различен за размера - малък, среден, голям, съответно под 150 грама, над 150 и над 285 грама. Така на касата няма колебание и преценка на око как да се таксуват.
Много хора с досада хвърлят лепенките директно в кошчето, някои ги изчегъртват още на щанда. Персоналните етикетчета обаче могат да разкрият важни тайни за продукта. Например използвани ли са пестициди, хербициди, фунгициди и изкуствени торове при отглеждането и съхранението, колко елитен е сортът, какъв е вкусът, дори дали единичната бройка е първо качество по големина. Ако числото на лепенката съдържа повече от пет знака, не е част от глобалната международно стандартизирана система. Тя съществува от 1990 г., въпреки че у нас е сравнително скорошно явление с навлизането на културата на големите вериги.
Защо запознатите първо гледат дали поредицата от цифри има 4 или 5 елемента и дали започва с 9? Число от 5 цифри с 9 най-отпред носи информацията, че плодът/зеленчукът или подправката е био, органично отгледан. Това задължава да са произведени без химически инсектициди и индустриални торове. Но дори и сред информираните за системата може да се шири погрешното убеждение, че продукцията изобщо не е наторявана. Всъщност почвата обичайно е подсилвана, но с оборски тор или компост. По регламент вместо химическа защита от заболявания на растенията са използвани природни продукти или живи организми (умишлено развъдени насекоми или птици), които се хранят с вредителите по растенията.
Получаването на конкретен номер за доказания начин на отглеждане, вида, сорта, големината, вкуса се регулира е администрира от Международната федерация по стандарти за продукти. Тя дава на всеки вид PLU (Price Look Up) код. Струва си да отделите минута, за да декодирате малкия стикер. Плодове и зеленчуци, произведени с използване на химически препарати и торове, накратко - отгледани конвенционално, винаги имат 4-цифрен код, започващ с числото 3 или 4.
Но е добре да се знае, че различните сортове от един и същи плод или зеленчук нямат еднакъв код. Дори да е същият сорт, но с различно тегло, размер или цвят, той е каталогизиран с индивидуален номер.
Смята се, че нивата на остатъци от пестициди в плодовете обикновено отговарят на регулаторните стандарти за безопасност. Въпреки това много хора избират органични варианти, за да сведат до минимум потенциалното излагане на химикали. Особено ако имат опасения относно здравето или специфични диетични предпочитания. Например код 4131, лепнат върху ябълка, указва, че тя е от сорта "Фуджи" и има най-големия възможен размер. Когато ябълката от същия сорт е органична, пред 4-те числа се слага допълнително 9 и биоплодът вече носи код 94131. Специално за цитрусите по-често се използва друг вид гаранция за чиста храна - етикетиране, че кората на плода е годна за консумация. Ако няма такова видимо указание, вероятно цитрусовите плодове са обработени в хода на добива и/или след брането. За разлика от плодовете с тънка кора, цитрусите понасят много по-високи дози химически вещества, а тяхната кора може да се окаже с резенчето в чая или да бъде настъргана в сладкиш или сос.
А ГМО? Според стандарта трябва да има 5-цифрен код с префикс 8. Засега въпреки че не се отрича за много ГМО сортове царевица и соя, се твърди, че технологията не се използва за отделно продаваните плодове и зеленчуци. И няма да срещнете числото 8 на персоналните стикери в магазина.
Нова мода е колекционирането на PLU етикети. Популярността на хобито е допълнително увеличена от онлайн каталози и колекционерски клубове. Още никой обаче не се е похвалил с притежание на всички около 1500 стикера.