Пациентски организации настояват НЗОК да заплаща изследването на биомаркери за диагностика на онкологични заболявания. В момента, за да получат правилното за тях лечение, пациентите често трябва да плащат непосилни суми и много се отказват. Използването на генетични биомаркери е стандарт в Европа, за да се определи точната терапия, която би дала резултат при конкретен пациент. Според експерти това би струвало на НЗОК около 0,2 процента от годишните им разходи.
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика не се заплаща с публични средства. За да получат адекватна терапия, пациентите трябва или сами да платят, или да разчитат на частично спонсорство от някоя фармацевтична компания. Често използваните у нас ПСР базирани маркери показват много малка част от генетичния профил на тумора - а така не може да се определи най-подходящата терапия за пациента, казват специалистите. Касата поема лечението с иновативни терапии, но не заплаща изследванията, които са задължителни, за да се приложи.
"Със сигурност имаме пациенти, които изпускат терапии, които биха били подходящи за тях, защото не могат да си ги позволят. Направих си едно проучване последните месеци и установих, че една от три, една от четири генетични консултации завършват с пускане на генетично изследване", каза д-р Любомир Балабански - молекулярен генетик.
Останалите двама души в практиката на д-р Балабански се отказват по финансови причини, което е огромен компромис с качеството на терапията. Данните на Националния статистически институт показват, че смъртността от онкозаболявания у нас се увеличава.
"В България няма проследяемост каква е продължителността на живота на пациента, лекува се ангро", отбеляза адв. Пламен Таушанов - Българска асоциация за закрила на пациентите.
"Средствата, които прогнозно ще бъдат необходими за всички онкоболни, за всички биомаркери за една година, ще бъдат приблизително 15 милиона лева. Това представлява 0,2% от бюджета от годишните разходи на НЗОК. Срещу един разход от 15 милиона за диагностика, касата ще получи възможността да контролира ефективността на тези над един милиард лева, които харчи за лечение", каза адв. Силвия Величкова - представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК.
Според Българския лекарския съюз използването на бюджетни пари за биомаркерни изследвания не може да се въведе без проучване на финансовото въздействие и затова настоява да отпадне като възможност от бюджета за 2025 година. От НЗОК посочиха, че в бюджета са заложили 5 милиона лева, които да покрият три ракови заболявания, пише БНТ.
"По неофициални данни около 30 000 души годишно у нас се нуждаят от диагностика на онкологични заболявания. Според съвременните препоръки се изследват мултигенни панел - включват всички информативни биомаркери, за които има одобрени таргетни терапии. Резултатите от тест за биомаркери могат да покажат, че вашият рак има определен биомаркер, който може да се повлияе от конкретен медикамент", обясни Боряна Ботева - Сдружение за развитие на българското здравеопазване.