Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече
Само една цигара може да намали продължителността на живота с приблизително 20 минути на хора, пушещи дълги години. Една кутия от 20 цигари пък скъсява жизнения път с почти седем часа.
Екип от Юнивърсити Колидж - Лондон (UCL) обяви резултатите от свое изследване, което стряска със заключението, че пушенето намалява очакваната продължителност на живота повече, отколкото се смяташе досега. Изследването, което проучва продължителността на живота на пушачите в Обединеното кралство, е публикувано в списание Addiction и във в. “Гардиън”.
В света има огромен брой изследвания, които показват, че пушенето на цигари крие сериозна опасност за здравето - то е описано като водеща причина за предотвратими заболявания в Съединените щати.
6,5 милиона души, живеещи в Обединеното кралство, са категоризирани като настоящи пушачи.
В анализ на Universal Drugstore от 2024 година се твърди, че
28,7% от населението на България пуши, което поставя страната ни на 2-о място в света
по този показател.
Преди нас се нарежда единствено Индонезия с 32,6%. След нас са Турция с 28% пушачи, Франция и Китай разделят 4-о и 5-о място с по 25,3%.
В новото проучване екипът на UCL е възприел различен подход за убеждаване на хората да спрат - посочвайки вредата, която нанася само една цигара.
Проучването е възложено от здравното министерство на Великобритания и
ползва актуални данни от две мащабни изследвания в Обединеното кралство
- изследването на лекарите мъже, което започва през 1951 г. и е сред първите големи изследвания на вредите от тютюнопушенето, и изследването Million Women Study, което тече от 1996 г. и е едно от най-големите изследвания на женското здраве в света.
Учените изчисляват влиянието на тютюнопушенето върху дълголетието до нивото на една цигара и за двата пола.
Според по-старите научни виждания, публикувани в “Бритиш медикъл джърнъл” през 2000 г. една цигара намалява живота с около 11 минути. Сега оценките дават почти двойно по-висока цена - 17 минути при мъжете и 22 минути при жените.
“Някои хора вероятно ще си кажат, че нямат нищо против да изгубят няколко години живот в напреднала възраст, когато хроничните болести и намалените физически възможности тъй или иначе не правят дните много приятни. Но всъщност тютюнопушенето изяжда именно от годините в добро здраве в средната възраст, като ускорява настъпването на болестите”, обяснява д-р Джаксън пред “Гардиън”. Това на практика означава, че
един 60-годишен пушач обикновено има здравния профил на 70-годишен непушач
Данните от двата източника на изследването подкрепят предишни констатации, че вредата от пушенето на цигари е кумулативна и че ползите, постигнати чрез отказване от тютюнопушенето, зависят от няколко фактора, включително текущото здраве, колко дълго е живял човек и колко цигари пушат на ден.
Според анализа, ако човек, който пуши средно по десет цигари на ден, спре да дими на 1 януари, още на 8 януари ще е предотвратил загубата на цял ден живот. До 5 февруари ще е “спечелил”" една седмица живот от ужасния навик, а до 5 август вече ще има един месец повече. До края на годината спасените дни ще са достигнали 50, установява изследването.
“Хората знаят, че тютюнопушенето е вредно, но често подценяват мащаба на вредата”, казва д-р Сара Джаксън, водещ изследовател в екипа на престижния университет, който проучва последиците от употребата на алкохол и цигари.
“Средно пушачите губят около десет години от живота си - това са десет скъпоценни години”, допълва тя.
Тютюнопушенето е една от водещите предотвратими причини за смъртност в света. Много дългогодишни пушачи се отказват да се борят срещу зависимостта си с мисълта, че е твърде късно, но учените казват, че никога не е късно човек да се откаже и да си възвърне доброто здраве.
Някои пушачи доживяват до дълбока старост, но други развиват причинени от тютюнопушенето болести, които убиват дори преди навършване на 50 г.
Авторите на изследването подчертават, че пълното отказване на цигарите няма алтернатива. Това потвърждава изводите от предишни проучвания, че няма безопасно ниво на тютюнопушене - рискът от сърдечни заболявания и инфаркт е едва 50% по-нисък при хора, които пушат една цигара на ден, в сравнение с хора, които пушат по 20 цигари дневно.
“Когато и да спрете цигарите, ще има полза, но колкото по-бързо пушачът слезе от ескалатора на смъртта, толкова по-дълго ще се радва на добро здраве”, пише в доклада им.