Човешкият метапневмовирус отново идва от Китай и върна задължителното носене на маски в болниците в страни като Великобритания. Инфекционистът и ръководител на лаборатория към Медицинския университет в Берн д-р Аспарух Илиев посочи, че е много е вероятно доста от нас да имаме имунитет срещу него.
„Човешкият метапневмовирус е много подобен на известния ни респираторен синцитиален вирус, открит в началото на 2000 г. в Холандия. Но вече знаем, че вероятно от столетия е в обращение в обществото. 60-70% от обществото се срещат с него още в ранна детска възраст. Тоест ние изграждаме имунитет към него, не става дума за нов вирус, който ни изненадва", заяви д-р Илиев пред Нова тв.
Д-р Илиев уточни, че все пак лекарите не могат да бъдат сигурни колко е опасен, докато точната генетична информация не бъде споделена от Китай. „От това, което Световната здравна организация споделя става ясно, че е класическият метапневмовирус, който преминава сравнително леко при здрави хора. В момента в Китай най-вероятно става дума за едно сезонно увеличение", допълни той.
„Една от особеностите на тези вируси е, че са по-опасни за децата на възраст около 2 години и за възрастните хора над 65 г., както и такива с по-нисък имунитет или болни от рак. При тях вирусът може да предизвика по-сериозно заболяване", обясни д-р Илиев.
Лекарят съобщи, че характерното за този тип вируси е, че мутират много бавно. „Те са доста стабилни. В някои случай не се променят с десетилетия", коментира той.
„В цяла Азия всяка една инфекция и състояние са свързани често с носене на маски. Хората са много предпазливи", посочи докторът.
Д-р Илиев препоръча, ако искаме да се предпазим или да намалим риска от заразяване, да носим медицинска маска.