- Наддаваме между половин и два килограма по празниците - по-голямо е чувството ни за вина, че сме се хранили неразумно
- Напитките са по-голям враг на талията - освен че са калорични, не носят и същото усещане за ситост като храната
Пиша този текст с пълен със свинско джоланче стомах и никак не ми е лесно. Според менюто в ресторанта в Боровец, в който примамливо ми го предложиха, порцията съдържаше 350 калории, а преди това прегреших и с една шкембе чорба от 160 калории. Ама какво да се прави, като повечето живеещи в чужбина българи и аз бързам да наваксам по празниците с всички традиционни нашенски ястия, пък после мисля как ще ги изгарям.
Наскоро едно английско проучване показа, че по Коледа и Нова година поглъщаме между 5373 и 7000 калории, което е два пъти повече от препоръчителния дневен прием за мъжете и почти три пъти от този за жените. И ако не полагаме някакви допълнителни физически усилия, ще са ни необходими 208 часа нормално ходене, или над 8 дни, за да ги изразходим. Всъщност
традиционната коледна пуйка или свинското печено имат най-малка вина за тях
Много повече калории се приемат чрез наденички в бекон, сирена и десерти, които съдържат ядки и сушени плодове. Дори яденето само на един такъв ухаещ сладкиш се равнява на 37 минути каране на кънки на лед. Чашата греяно вино пък може да се компенсира с 44 минути ходене.
Изследвания са установили, че много фактори влияят на качването на килограми по празниците. Например мъжете наддават по-бързо от жените като цяло, което е свързано с разликите в състава на телата им и къде в тях се складират мазнини. Други фактори са тегло, мускулна маса, възраст и колко физически активни сте по принцип. От значение е също колко калории сте приемали преди Коледа и Нова година, тъй като за много хора празничното удоволствие започва още в началото на декември или дори в края на ноември. Ако и при вас е било така, е вероятно вече да се чувствате по-тежки, дори да не сте наддали на килограми. Това отчасти се дължи на начина, по който работи нашият метаболизъм. Обикновено той се балансира за няколко дни, ако прекалено е бил натоварен в рамките на денонощие. Ако обаче сме се хранили неразумно често през последния месец заради различни празнични събития, ще отнеме по-дълго време да го направи, особено ако е съчетано с нарушена рутина на сън и физическа активност.
Въпреки че всички смятаме, че пълнеем основно от храна, през празничния период голям принос има и консумацията на алкохол. Чаша червено вино например съдържа над 200 калории, а 100 милилитра крем ликьор цели 327.
Халба тъмна бира пък се равнява на 50 г маслено сирене
Затова експерти определят напитките като по-голям враг на талията. Освен че са калорични, те не носят и същото усещане за ситост като храната. Даже увеличават апетита и се яде повече, когато се пие. По тази причина е препоръчително да се придържаме към по нискокалорични питиета като джин с тоник, в който има едва 60 калории. Добре е и да не прекаляваме с шампанското в новогодишната нощ, защото в една чаша от него има 90 калории.
“Основното нещо, което трябва да запомните, е, че отслабването е маратон, а не спринт. Така че намирането на баланса между това да се насладите на празниците и да не прекалявате е правилното нещо, което трябва да направите. Опитайте се да се съсредоточите върху размера на порциите и да поставяте много по-малко калорични храни в чинията си. Вместо картофи ползвайте кълнове или други зеленчуци за гарнитура”, препоръчва Виктория Билингам, ръководител на грижата за пациентите в английската клиника Healthier Weight. Помнете, че
отнема до 20 минути, докато тялото започне да ни казва, че сме сити, след като сме яли
Затова приемайте по-малки хапки и ги дъвчете бавно. По този начин няма да сте изложени на опасност да ядете твърде много.
Ако обаче сте заобиколени от настоятелни роднини, които са сготвили най-любимите ви ястия от детството, не ги разочаровайте. Хапнете от всичко в разумни количества, след което направете дълга разходка заедно сред природата. Това е добър начин да изгорите част от калориите и да подпомогнете храносмилането, което пък ще ви избави по-бързо от традиционното празнично подуване на корема. В някои западни държави даже се организират специални следколедни маратони, велопоходи и разходки, чиято цел е точно тази.
Както казват някои диетолози, колкото по-бързо се върнете към предишния си начин на хранене и движение след празниците, толкова по-лесно ще се освободите от качените килограми. А истината е, че те не са чак толкова много. Проучвания са показали, че обикновено наддаваме между половин и два килограма и всъщност по-голямо е чувството ни за вина, че сме се хранили неразумно.
Затова препоръчват да се радваме повече на храната с очи. Да се стараем сами да приготвяме празничната трапеза, за да знаем кое блюдо какво съдържа. Така подсъзнателно ще потиснем любопитството си да опитваме бързо от всичко, което често е причина за препълване на чинията.
Добре е да не се задържаме по цял ден у дома през почивните дни - това води до допълнителни похапвания
Всъщност, ако правите всичко умерено, а не като за последно по време на празничния период, няма да имате никакви проблеми с килограмите след него. Ако обаче сте прекалявали и не сте от хората, които спортуват, ще ви отнеме време чак до Великден, за да компенсирате погълнатите по Коледа и Нова година калории, казват английски експерти.