Много жени се поглеждат в огледалото и в не откриват в него образа, който съответства на свежата и младолика визия, която искат да имат. В стремежа си да променят това те се насочват към драстични методи като естетични процедури и пластични операции. Но те не са единственият начин. Има натурален метод, с който може да повлияете на естествените промени във външния вид, които настъпват с времето.
Фейсбилдингът (производно на бодибилдинг - б.а.), или "фитнес за лице", е практика, която придобива все по-голяма популярност. Често се бърка с фейсйога, но има ключови различия помежду им. Тя се фокусира върху релаксацията, дишането и лекото разтягане на лицевите мускули. Цели по-скоро спокойствие и баланс, докато фейсбилдингът е интензивен и води до лифтинг ефект по-бързо.
Всъщност лицевите упражнения не са чак такава новост. Имат дълга история, датираща от началото на ХХ век. Тогава германският хирург Райнхолд Берц въвежда концепцията за "култура на лицето". Вдъхновява се от яркия контраст, който наблюдава между безупречно тренираните тела на 40-годишни балерини и безжизнения и уморен вид на лицата им.
Това го подтиква да разработи метод за тренировка на лицевите мускули, за да се постигне баланс.
Техниките помагат на кръвообращението и стимулират лимфния дренаж - ключов елемент за сияйния вид на кожата.
Берц не е единственият "откривател" на тези практики. Има сведения за възникването им на много места по света под сходни форми още по-назад във времето. Позите, които са част от лицевия фитнес днес, били препоръчвани в стари ръкописи и традиционни ръководства за красота.
Те са подробно документирани в значими медицински трудове на китайския народ през периода на династията Мин (1368-1644). Техники като гуа ша (остъргване на кожата - б.а.) и лицевата акупресура се смятали за способ за подобряване на кръвообращението и подмладяване. Сведения за трениране на лицето могат да бъдат проследени и в древноиндийските практики. Аюрведа (холистична медицинска система - б.а.) подчертава значението на този тип упражнения и масажите за поддържане на здравето на кожата и намаляването на признаците на стареене.
Красотата на Клеопатра пък не се дължала само на божествената генетика. Древните египтяни били известни със своите луксозни ритуали за грижа, включващи лицеви упражнения и масажи със специални инструменти, изработени от нефрит и други камъни.
Двойната брадичка, възприемана като знак на стареене, била повод за притеснение в различни култури. Сред традиционните методи за работа с нея било разтягането . В някои африкански култури удължаването на шията с помощта на месингови спирали било не само стандарт за красота, но и техника за минимизиране на двойната брадичка. Билковите обвивки също се радвали на популярност. В различни азиатски общности се прилагали в областта на шията за стягане на кожата и намаляване на отпускането в тази зона.
Тайните за красота на гейшите пък включвали упражнения и разтриване с натурални съставки, които помагали да се поддържа порцеланова кожа. Древните гърци и римляни също вярвали в терапевтичната сила на тренирането на мимическите мускули, затовя включвали упражнения в своите ритуали за красота. В някои племена на коренните американци се провеждали ексцентрични церемонии с "лицеви танци", при които специфични изражения и движения
се приемали за начин да се призоват духове и същевременно да се тонизират мускулите
В периода 1950-1970 г. концепцията за лицеви тренировки започва да набира популярност на Запад, когато експерти по красота насърчават идеята за укрепване на мускулите в тази зона.
Известната козметична предприемачка Елена Рубенщайн е една от тези, които подхващат вълната. Тя не само разработва продукти за грижа, но препоръчва специфични лицеви движения за подобряване на еластичността на кожата и борба със стареенето. Оттогава досега, с нарастващата научна подкрепа и одобрението на знаменитости, лицевият билдинг е все по-достъпен чрез класове и видео уроци. Популярни личности като Дженифър Анистън, Мадона и Мегън Маркъл са споделяли, че го включват в рутината си.
"Красотата на фейсфитнеса е в женствения и балансиран вид, който придава на лицето. Всичко се случва постепенно и се надгражда всяка следваща седмица. Възможностите са безгранични. Вие контролирате процеса", разказва Нури Димитрова, която е създател на първата в България академия по фейсфитнес.
Фейсбилдингът включва активни упражнения за стягане и укрепване на мускулите. Това го прави ефективен за хора, които искат да постигнат видими резултати в кратки срокове. Някои го наричат "лицев бодибилдинг", защото изисква дисциплина и редовност. Той е набор от персонализирани упражнения, които моментално стягат, освежават и укрепват мускулите. Техниките подпомагат кръвообращението и стимулират лимфния дренаж, който е ключов елемент за здравия и сияен вид на кожата.
Ако вече имате установена рутина за грижа, лесно можете да включите този компонент в нея. Козметиката само допълва основната трансформация, която тренировките осигуряват. Резултатите са видими веднага – кожата изглежда по-свежа и блестяща. Така е, защото
упражненията стимулират производството на колаген, който с времето естествено намалява в тялото.
Колкото повече подкрепяте този процес, толкова по-дълго ще запазите младостта и стегнатия вид на лицето.
"Всяко упражнение е комплекс от фини движения, които лесно могат да бъдат пренебрегнати, ако не сте концентрирани", обяснява Нури Димитрова. "Тренировката отнема не повече от 15 минути на ден в зависимост от рутината. Вие избирате кога – сутрин или вечер. Хубаво е да практикувате в комбинация с някои масажни движения", допълва тя.
Днес фейсбилдингът е най-разпространен в държави, в които здравословният начин на живот и натуралната красота са приоритет. В Германия, Япония и Южна Корея например тренировките са популярна алтернатива на козметичните интервенции. В Русия и Източна Европа все повече жени, а дори и мъже се обръщат към този метод.
Практиките обаче не са подходящи за всеки.
Хора с кожни проблеми като акне, розацея или екзема трябва да бъдат внимателни, защото могат да влошат състоянието си
Също така тези, които имат лицеви неврологични заболявания или са минали през скорошни хирургически интервенции трябва да се консултират с лекар, преди да започнат. Ако имате проблемни състояния, свързани с щитовидната жлеза, техниките и масажите, свързани с шията, не са препоръчителни. Жените, а и мъжете с ботокс и дермални филъри трябва да бъдат особено внимателни и задължително да се консултират с дерматолога си преди изпълнение на каквито и да било техники.
Варианти за упражнения дават много източници - интернет изобилства от видеа, но бъдете внимателни и не подхождайте лековерно. Работата с лицето е издържала проверката на времето, но в ерата на социалните медии нараства изобилието от информация и несигурността около нея. Мнозина твърдят, че са експерти, но немалка част от упражненията, показвани в онлайн мрежите, са грешни и могат да влошат състоянието на кожата и дори да причинят травми.
Например при много демонстрации на гуа ша неправилно се прилагат техники за тялото върху лицето, държейки инструмента под ъгъл от 90 градуса и остъргвайки мускулите, което води до микроразкъсвания и увреждане на тъкани. Гуа ша като лечебен инструмент трябва да се използва плоско върху кожата, с лек до среден натиск и бавни, целенасочени движения. Нефритът притежава противовъзпалителни свойства и осигурява успокояващи и охлаждащи ползи. При правилна употреба той дори може да има положителен ефект върху определени органи, не само върху лицето. Следователно остъргването на кожата под ъгъл противоречи на същността на Гуа Ша, която цели намаляване на подуването, извеждане на течности и извайване и дефиниране на чертите. Не е нужно да остъргвате кожата си, за да облекчите напрежението. За предпочитане е да се доверите на специалист, който да ви помогне с правилното изпълнение на компонентите от практиката. На какъвто и източник за информация да се спрете обаче, има някои най-общи правила, които е задължително да спазвате.
Преди започване се уверете, че кожата ви е чиста. Нанесете продукт на маслена основа, а след това отстранете останалото с такъв на водна. Така ще премахнете замърсяванията, излишния себум, остатъците от грим и слънцезащитни продукти. След това нанесете любимия си серум или масло, като масажирате леко, за да подготвите кожата за тренировката. След събуждане обикновено лицето е чисто. В такъв случай само го изплакнете с вода или го освежете с лайкова вода, за да премахнете натрупалите се през нощта замърсявания и себум.
"Популярно упражение от фейсбилдинга е техника за омекотяване на агресивната бръчка, която се намира между веждите. При нея възглавничките на средните пръсти се поставят върху вътрешните ъгли на очите, а след това се придвижват нежно с лек натиск към най-горната средна част на челото, минавайки през агресивната бръчка. Когато пръстите са в най-високата част, повдигате веждите и след това приплъзвате пръстите отново до стартовата точка. Техниката е ефективна, защото работи с мускула procerus.
Омекотява и изглажда дълбоките вертикални линии между веждите
Това е само едно от многото упражнения, които лицевият фитнес предлага", разказва Нури Димитрова.
В началото не бързайте да компенсирате липсата на практика с прекомерни усилия. Претренирането, което включва твърде много упражнения или повторения, крие риск да навреди, вместо да помогне. В началото отделяйте по 10 минути сутрин и вечер. Този ритъм ще ви донесе най-добри резултати.
Фейсбилдингът не е единственият алтернативен метод за стягане на лицето. Друга техника е тейпингът, който представлява използване на специални ленти, които повдигат кожата и намаляват напрежението. Криотерапията също набира популярност. При нея лицето се излага на ниски температури за стимулиране на мускулите и стягане.
Всичко изброено не е просто мода, а дългосрочна тенденция, която вероятно ще се развива паралелно с дигитализацията и достъпа до обучения онлайн. Статистики сочат, че интересът към видеоклипове с упражнения за лице в платформи като ютюб и тикток е нараснал с над 300% за последните три години.
Във време, в което натуралната красота увеличава популярността си, този тип тренировки имат потенциала да се превърнат във всекидневна практика за много хора. Ако сте готови да инвестирате време и усилия в себе си, нестандартният метод е ключ към по-младолико излъчване и самочувствие. Лицето е вашата визитна картичка – поддържайте го със същата грижа, която давате на тялото си, и то ще ви се отблагодари във времето.