Въпреки сериозния напредък в медицината, българите не биха сключили брак с живеещ с вируса, не биха били приятели с ХИВ позитивен и не одобряват носители на ХИВ да са учители и лекари, сочи проучване на "Тренд"
Националното представително проучване показва обществените нагласи към ХИВ/СПИН в България. Изследването е проведено през ноември 2024 г. сред пълнолетното българско население, е реализирано от изследователски център „Тренд" по поръчка на Сдружение „Здраве без граници", което управлява единствения недържавно финансиран център за сексуално здраве CheckPoint София. Резултатите от проучването показват, че толерантността към хората, живеещи с ХИВ и информираността за вируса са все още тревожно ниски, въпреки, че младите и по-образованите дават надежда.
Проучването разкрива сериозни бариери в разбирането и приемането на живеещите с вируса, особено сред по-възрастните и по-малко образованите. Само 3% от анкетираните биха се оженили за ХИВ позитивен. Възрастта оказва съществено влияние: докато 19% от най-младите (18–29 години) заявяват готовност за брак, този процент спада до 8% сред хората над 60 години. Едва една четвърт от българите (25%) са готови да поддържат приятелство с ХИВ позитивен. Мъжете се оказват малко по-толерантни от жените – 28% срещу 23%.
Темите за личния и професионалния живот на ХИВ позитивните предизвикват сериозни разногласия в обществото. 29% подкрепят правото на ХИВ позитивните да сключват граждански брак, докато 45% са против. Само 16% подкрепят осиновяването от ХИВ позитивни, докато 66% са категорично против.
Сферата на професионалните отношения показва малко по-високи нива на толерантност, но все още и в тази тема приемането е критично ниско. 29% от анкетираните биха работили с ХИВ позитивен. Интересното е, че безработните демонстрират най-висока толерантност – 43% от тях нямат проблем с такова сътрудничество. 23% от хората са готови да спортуват с ХИВ позитивен.
Най-голяма нагласа за приемане на живеещите с вируса проявяват жителите на областните градове (28%), докато в селата процентът е значително по-нисък (14%).
Резултатите показват, че информираността за ХИВ и начините за предпазване от инфектиране остава тревожно ниска. Едва 18% от анкетираните знаят за лекарства, които могат да предотвратят инфекция при рисков сексуален контакт (т.нар. PrEP). Най-осведомени са жителите на областните градове (28%) и висшистите (26%). 21% са информирани, че ХИВ позитивните могат да имат здрави деца, ако приемат терапия. 17% от участниците в националното проучване заявяват, че са чували за случаи на излекуване от ХИВ.
Добра новина е, че 65% от анкетираните подкрепят безплатния достъп до лекарства за хора в риск от инфектиране с ХИВ (PrEP). Повече от половината българи (54%) смятат, че знанията за ХИВ трябва да бъдат включени в учебните програми. Най-голяма подкрепа има сред младите (18–29 години) – 68%.
68% от анкетираните не приемат ХИВ позитивни да работят като учители, а 67% са против да лекуват пациенти. Интересен факт е, че висшистите са по-склонни да приемат ХИВ позитивни в професионалната си среда – 22% от тях подкрепят идеята за учители с ХИВ, в сравнение с 6% сред тези с най-ниско образование.
По повод Световния ден за борба с ХИВ/СПИН CheckPoint София, в партньорство с AHF Europe, провежда информационна кампания, посветена на намаляване на стигмата към живеещите с вируса.
CheckPoint София ще предостави възможност на всеки, който иска да се изследва безплатно и анонимно за ХИВ, да го направи на 01.12.2024 г. от 12:00 до 18:00 часа на ул. Цар Самуил 111.