Комисията по здравеопазване днес подкрепи всички предложенията за подобряване на условията за диагностициране и лечение на пациентите в столицата.
Университетската Първа МБАЛ "Св. Йоан Кръстител" иска от Столичния общински съвет финансиране, за да купи нов рентгенов апарат за отделението по образна диагностика. Сега действащият мамограф в общинската болница е на повече от 18 години и често се разваля. Съвременната дигитална апаратура ще позволи да се намали времетраенето на изследванията и дозата на облъчване на пациентите, пише в доклада до СОС, внесен от председателя на Здравната комисия Ваня Григорова и нейните заместници д-р Антон Койчев и Саад Алуани.
Необходимите средства за дигитален рентгенов апарат са 220 000 лв. без ДДС. Общинските съветници ще обсъдят в четвъртък дали да отпуснат средствата за обновяване на апаратурата в общинското лечебно заведение.
Силно амортизирана е и голяма част от медицинската апаратура в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина", пише в друг доклад до СОС от същите вносители. Лечебното заведение има нужда от финансиране за покупка на комбиниран дигитален рентгенов апарат за отделението по "Образна диагностика", стационарен ехограф за отделението по "Детски болести", анестезиологични апарати и операционни маси за операционния блок, както и за мултидисциплинарна ултразвукова платформа за хирургичните отделения и гинекологията. Общата стойност на необходимата техника е до 906 506 лв с ДДС. Ако СОС одобри отпускането на тези средства, качеството на работата и резултатите от лечението на пациентите ще се повишат значително, коментира директорът на болницата д-р Борил Петров.
На предстоящото си заседание, съветниците трябва да решат и дали ще отпуснат средства за основен спешен ремонт на покрива и санитарните помещения на ДКЦ 28, което обслужва жителите на район "Искър". Сградата на поликлиниката е в експлоатация от 1985 г. и оттогава в нея не е извършван основен ремонт. Вследствие на течовете през годините, водата е проникнала до ел.инсталацията и съществува реален риск от пожар и тежки аварии. за да се извърши архитектурно и енергийно обследване на сградата, ремонт на покрива и на 16 санитарни помещения са необходими над 1 млн. лв. с ДДС, пише в доклада до СОС.
Първа САГБАЛ "Света София" и Втора САГБАЛ "Шейново" имат нужда от техника за операционните си и родилни блокове - анестезиологични и ултразвукови апарати, електроножове, съвременни електрически операционни маси и хирургически инструментариум за гинекологични операции и цезарови сечения.
Медицинската апаратура, необходима за "Шейново" е на обща стойност до 576 000 лв. (с ДДС). В четирите операционни там годишно се извършват над 4800 хирургически интервенции, а през спешния и гинекологичния кабинет на Диагностично-консултативния блок към болницата преминават над 7000 пациентки годишно, пише в доклада на вносителите.
Апаратурата, необходима за родилното и за отделението по гинекология в Първа АГ "Св. София" е на стойност до 151 231 лв. Техниката и за двете лечебни заведения ще бъде купена при спазване на Закона за обществените поръчки, а директорите на болниците ще трябва да отчетат пред СОС разходването на средствата.
С друг доклад от зам.-кмета по финанси и здравеопазване Иван Василев и общинските съветници Ваня Григорова, д-р Антон Койчев и маг. фарм. Саад Алуани се предлага Столичният общински съвет да разреши на Първа АГ да закупи със собствени средства ендоскопско оборудване на стойност до 122 000 лв. без ДДС. Използваната до момента хирургична апаратура е на над 5 години и дефектира всеки ден, което рефлектира пряко върху качеството на диагностичния и лечебен процес, обосновават искането си от болницата.