Над 200 души се възползваха от безплатните консултации с уролозите на Военномедицинска академия (ВМА) в рамките на инициативата Movember-2024 за ранна диагностика на рак на простатната жлеза.
Часовете за прегледи свършиха в рамките на първия ден от кампанията. Все повече са мъжете от различни възрасти, които проявяват самосъзнание и загриженост за собственото си здраве, твърдят от ВМА.
Колкото повече пациенти бъдат диагностицирани навреме, толкова по-голям ще бъде и процентът на излекуваните, коментират специалистите.
Диагностичният процес за простатен карцином се извършва на няколко етапа. От съществено значение е снемането на подробна анамнеза – дали пациентът има родственици с това заболяване и дали са налице конкретни оплаквания и симптоми.
Лечението на рака на простатната жлеза се планира индивидуално, в зависимост от вида, размера и агресивността на тумора, както и от възрастта на пациента, неговите предпочитания и общо състояние. Когато простатният карцином е локализиран в рамките на простатната жлеза, без да излиза извън границите на капсулата и да обхваща околната тъкан и структури, без данни за метастатична болест, имаме възможност за пълно отстраняване на болестта чрез радикална простатектомия – златен стандарт при лечението на тези пациенти.
Когато има противопоказания за хирургично лечение при пациентите, може да бъде извършена лъчетерапия и/или хормонотерапия.
Специалистите от Клиниката по урология на ВМА, ръководена от проф. Илия Салтиров, са категорични, че ракът на простатата е напълно лечим, когато е открит навреме.