По-малко хора са се заразили с ХИВ през миналата година от всеки друг момент от ръста на заболяването в края на 80-те години на миналия век. Това съобщи ООН, предупреждавайки, че този спад все още е прекалено бавен.
През 2023 г. около 1,3 млн. души са се заразили с това заболяване, според нов доклад на агенция UNAIDS.
Това е повече от три пъти над необходимото за постигане на целта на ООН за премахване на СПИН като заплаха за общественото здраве до 2030 г., предаде АФП.
Около 630 000 души са загинали от болести, свързани със СПИН през миналата година. Това е най-ниското ниво от пика от 2,1 милиона през 2004 г., се казва в доклада преди Световния ден за борба със СПИН на 1 декември.
Голяма част от напредъка се дължи на антиретровирусното лечение, което може да намали количеството на вируса в кръвта на пациентите.
От около 40 млн. души, живеещи с ХИВ по света, 9,3 млн. души не получават лечение, предупреди доклада.
И въпреки глобалния прогрес, 28 държави регистрираха ръст на инфекциите с ХИВ миналата година.
В доклада се посочва, че усилията за осигуряване на достъп до превантивно лечение, наречено предекспозиционна профилактика (PrEP), в тези страни са отбелязали „много бавен напредък".
„Само 15% от хората, които се нуждаят от PrEP, са я получили през 2023 г.", сочи докладът.
UNAIDS подчерта как законите и практиките, които „дискриминират или стигматизират" хората с ХИВ възпрепятстват борбата с болестта.
В доклада се посочва, че Законът срещу хомосексуализма на Уганда, един от най-строгите закони срещу гейовете в света, е довел до рязък спад в достъпа до PrEP след влизането му в сила миналата година.
„Светът може да сложи край на СПИН – ако човешките права на хората, живеещи с ХИВ или засегнати от него, се спазват, защитават и изпълняват, за да се осигурят справедливи, достъпни и висококачествени услуги за ХИВ", заяви изпълнителният директор на UNAIDS Уини Бянима, цитиран от БГНЕС.