Министерският съвет внесе проект за изменение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
Мотивите на МС са свързани с необходимостта от включване в пакета от здравни дейности на НЗОК на допълнителни дейности, които да гарантират по-широк достъп на пациентите до медицинска помощ и да отразят допълнителни възможности за диагностика и лечение на пациентите.
Диагностиката на заболявания и тяхното ранно откриване е един от основните приоритети, залегнали в редица стратегически документи на Министерството на здравеопазването. Ранното откриване на редица заболявания е предпоставка за тяхното навременно лечение, което в много случаи предотвратява възникването на последващи усложнения от съответното заболяване, влошаване качеството на живот и инвалидизация на засегнатите лица.
Предлага се включване на нови видове медико-диагностични изследвания в извънболничната медицинска помощ, които до настоящия момент не са финансирани от НЗОК. Това касае изследвания от обхвата на медицинските специалности „Клинична лаборатория" и „Обща и клинична патология".
Предвижда се включване на нови високоспециализирани дейности за извършване на имуноцитохимично изследване на биоптат и за извършване на ДНК анализ.
Изследванията за определяне на албумин-креатининово отношение в урината и изчислена гломерулна филтрация са важни показатели за оценка на бъбречната функция, и също попадат в новата наредба.
В обхвата на профилактичните прегледи се предлага допълване на изследването на креатинин при лица от 20 до 65 години (жени и мъже) с изчисляване на гломерулна филтрация.
Финансовите средства за прилагането на промените са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната календарна година. Предвид факта, че част от предложените нови дейности разширяват обхвата дейности в пакета на НЗОК, влизането в сила на наредбата определя необходимост за тях да бъдат предвидени финансови средства в Закона за бюджета на НЗОК от 2025 г.