Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките, малините и фъстъците
Че злоупотребата с алкохол увеличава риска от онкологични заболявания, се знае отдавна. Десетки проучвания са показали, че пиенето има връзка с рака на стомаха, на панкреаса и на простатата. И няма значение какво се пие - бира, вино или концентрат. Ако е редовно и в големи дози, то вреди на здравето.
Наскоро обаче английски учени заложиха на обратната теза. Те смятат, че открито в червеното вино съединение може да предпази от рак на червата. Става въпрос за ресвератрола, който има силно антиоксидантно действие. Изследователите търсят 1300 доброволци, върху които да тестват своята теория. Те трябва да са на възраст между 50 и 73 г. и при редовен скрининг на червата да е установено, че имат полипи по тях. Това са малки образувания, които обикновено не са сериозни, но могат да се развият в рак, ако не се лекуват.
“Започваме с уникален експеримент, за да разберем как най-ефективно техният растеж може да бъде спрян”, казва професор Карън Браун от университета в Лестър. Първо полипите на всички доброволци ще бъдат отстранени, след което пациентите ще бъдат разделени на три групи. Първата ще приема всеки ден комбинация от аспирин и метформин за срок от 3 г. На втората ще бъде даван ресвератрол в продължение на година, а на третата – плацебо. В края на проучването всички ще бъдат подложени на колоноскопия, за да прегледат учените дебелото им черво и да видят дали полипите са започнали да растат отново.
“Проучването може да има големи последици за това как да предотвратяваме рак на червата при хора, които са най-склонни да развият болестта, когато остареят. Скринингът постигна
огромен напредък за откриването му при най-застрашените
За да подобрим допълнително нещата, трябва обаче да възприемем терапевтичната превенция и да открием лекарства, които могат да спрат рака в най-ранните му стадии”, казва проф. Браун.
Английските изследователи залагат на ресвератрола, тъй като предишни техни изследвания са установили, че той може да възпрепятства растежа на ракови клетки. Всъщност това е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките, малините и фъстъците. Тъй като има силно антиоксидантно действие, предпазва от вътрешни възпаления, хронични заболявания и развитието на тумори. По същество той помага на клетките да устояват на вредни въздействия.
В лабораторни условия вече е показал добри резултати при борбата с рак на маточната шийка, дебелото черво и панкреаса. Тестове върху гризачи пък са установили, че влияе положително върху сърцето и кръвоносните съдове. Понижава нивото на кръвната захар, пулса и риска от хипертония.
След като благотворното му влияние става известно, ресвератролът е подложен на редица клинични тестове. Учени от Копенхаген даже успяват да докажат, че той забавя процесите на стареене. По време на тяхното проучване доброволци са получавали дози с ресвератрол, които се равняват на тези, съдържащи се в 150 бутилки червено вино. В края на експеримента хората са имали по-добър метаболизъм, сърдечна дейност и възпаленията в организма им са били намалели. Това са все неща, които подобряват функциите на тялото, които с напредването на годините намаляват.
“Ресвератролът и другите антиоксиданти са нещо като обвивка за вашите клетки. Те се увиват около тях като хубав слой, така че, когато имате съединения, които се опитват да ги атакуват и повредят, осигуряват допълнителна защита”, обяснява диетоложката Джулия Зумпано. Тя допълва, че червеното вино
съдържа от три до десет пъти повече ресвератрол
в сравнение с бялото. Препоръчителната доза от веществото е 1 г на ден и най-добре е да се набавя от естествени източници като чаша вино или гроздов сок. Доста хора обаче вече го приемат като хранителна добавка и тогава количеството е пет пъти по-високо.
Предишно проучване на екипа на проф. Браун е показало, че пречистеният ресвератрол може да инхибира растежа на раковите клетки дори при ниски дози. Чрез години изследвания те открили, че той е в състояние да достигне до червата в неувредено състояние и да въздейства върху растежа на тумори при мишки и човешки тъканни проби. Затова и предлагат да бъде тестван заедно с други потенциални лекарства за превенция на рак на червата, сред които и продавани без рецепта като аспирин и метформин.
“Всъщност най-добрият начин за предотвратяване на рак на червата е да подобрим начина си на живот - спиране на пушенето, поддържане на тегло в норма, намаляване на консумацията на алкохол и здравословна и балансирана диета. Но ние можем да подобрим тези усилия, като възприемем терапевтичната превенция, която използва нарастващите ни познания за биологията на рака, за да намерим лекарства, които могат да го спрат в най-ранните му стадии”, казва проф. Браун. По думите ѝ, ако проучването даде положителни резултати, това ще промени начина, по който мислим за превенцията на рака, и ще даде на повече хора шанс за по-дълъг и добър живот без страх от рак.