Перничани и кюстендилци са най-големите нарушители на нискоемисионната зона
Около 2,5 млрд. евро годишно губи София заради мръсния въздух. Въпреки че качеството му се подобрява, сериозен остава проблемът в кварталите “Овча купел”, “Надежда” и “Хиподрума”. Това показват резултатите от нов анализ, представен на конференция на сдружение “Въздух за здраве”.
България е втора по смъртност от замърсяване в Европа, първа е Косово. Причина за 70% от белодробните заболявания са фините прахови частици 2,5. Европейският парламент прие нова директива, която задължава Министерството на здравеопазването да въведе средна годишна норма за тях, но засега у нас такава има само за по-едрите замърсители.
С цел ограничаване на замърсяването от м.г. в София влязоха в сила нискоемисионните зони, като първата стъпка е забрана най-старите и цапащи коли да влизат в центъра - т.нар. малък ринг. Има обаче само една станция, която може да засича ФПЧ. Забраната пак ще е в сила от 1 декември до 28 февруари 2025 г. От въвеждането ѝ миналата зима повечето нарушители са били с коли с пернишка или кюстендилска регистрация, понякога става въпрос за 700 нарушения на ден, обяви зам.-кметът на София по екология Надежда Бобчева. Нов софтуер ще засича колите и ще праща сигналите директно в МВР. Ограничението не важи за градския транспорт, доставчици и живеещите в карето.
Зоните обаче не решават проблема с мръсния въздух според председателя на сдружението - пулмолога доц. д-р Александър Симидчиев. Пълна глупост - все едно в един басейн да имаме зона със забранено пикаене. По същия начин е и София. Не може един огромен град да има само една зона с чист въздух. Хората с по-стари автомобили на бензин трябва да променят начина си на мислене, навиците си, коментира пулмологът. А и географията на града - в котловинно поле, винаги ще влияе на чистотата на въздуха.
Другият проблем е начинът на измерване - има разминавания в данните от станциите на Изпълнителната агенция по околната среда и тези на общината, макар и малки. Данните за подобряването на въздуха в София са от 5-те станции на агенцията и 23 на общината за периода 6.2021 - 9.2024 г. Станциите не обхващат всички райони, но са добре позиционирани в основните жилищни.
Все пак София, където живеят близо 20% от населението, покрива критериите на СЗО, потвърдиха и лекарите. Но предупредиха, че въздухът още не е достатъчно чист, за да сме здрави. 3 са основните замърсители в България - битовото потребление, т.нар. вторично разпрашване и транспортът. Въздухът е по-мръсен през зимните месеци, когато хората се топлят със стари печки на дърва и въглища, през последните години този ефект намалява. Допълнителна вреда носи пушенето, напомни Симидчиев.
Има пряка връзка между захарния диабет и замърсяването на околната среда. Щитовидната жлеза също не е защитена, обясни доц. д-р Цветелина Тотомирова. Най-потърпевши са децата, чийто организъм е по-чувствителен. Изследвания доказват, че тези, които живеят в райони с висока концентрация на прахови частици, са с по-ниска белодробна функция. Това предразполага към хронични заболявания и дори рак на белите дробове. Натравянето на организма при замърсена среда води и до увреждане на репродуктивната функция. Като градове със сериозни проблеми от години бяха посочени Русе и Димитровград заради производствата там. Това влияе и на психиката на хората, а ФПЧ имат доказано въздействие върху мозъчната функция.