- Служебният премиер Главчев: Вие сте надежда и любов за своите пациенти
- Настоящ здравен министър Галя Кондева и двама бивши - Десислава Атанасова, Асен Меджидиев, бяха с колегите
- Три парламентарни партии отговориха на поканата към всички за присъствие: “Продължаваме промяната” с лидера си Кирил Петков, “ДПС - Ново начало” с депутатите Станислав Анастасов и Атидже Вели и “Възраждане” с Маргарита Махаева
700 спасители на животи, които пациентите посочват, са в бялата лига “Лекарите, на които вярваме”. Почти две трети от тях дойдоха в хотел “Хилтън” за 14-ата поредна церемония, на която получиха един от най-ценните сертификати за всяка професия - този за доверието.
Десетки от лигата “Лекарите, на които вярваме” ще поставят в своите кабинети 14-ия поред сертификат. Други за първи път.
Проектът на “24 часа” е един от най-устойчивите в сферата на здравеопазването.
Темата на новия годишен алманах и церемонията бяха
пробивите в медицината, световните трендове и здравните грижи
- революционните технологии в хирургията, работата с изкуствен интелект и индивидуалните лекарства за отделния пациент. (Защо алманахът е най-ценната семейна книга - виж долу.)
А проф. Никола Владов от ВМА и д-р Димитър Николов от “Софиямед” прибавиха към своите сертификати “Лекарите, на които вярваме” и “Новатор в медицината” за уникалната си работа.
За втори път - първо като председател на Народното събрание, а сега като служебен премиер, Димитър Главчев беше сред спасителите на животи.
За мен е изключителна чест и привилегия да съм сред вас. Имах удоволствието да връча наградата и преди 7 г., но в друго качество, дано се отърва и от това си качество по-скоро. Освен че ви вярват, вие сте надежда за своите пациенти, пък защо не и любов. Гордеем се с вас! Вие сте пример и за младите си колеги”, обърна се премиерът към лекарите.
“За мен е изключителна чест, че именно аз връчвам награда на проф. Владов. Пожелавам му да е жив и здрав и да върши своята дейност така, че да спасява човешки животи”, каза още Главчев.
За да се случват иновациите, трябват три неща
(Кои са тези три неща според проф. Владов - виж долу.)
Д-р Николов получи плакета “Новатор в медицината” от служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Тук са отличени едни от най-добрите колеги, които са заслужили доверието на пациентите.
Всички знаем колко е трудно това, колко усилия коства и колко безсънни нощи са имали. Призът, които получавате, е призът на пациентите, каза министър Кондева.
Да се създават иновации, е нещо прекрасно, но основната ни цел е добруването на пациентите, а когато иновациите помагат за по-доброто им здраве, е прекрасно, каза д-р Николов.
Благодарност точно за устойчивостта на проекта “Лекарите, на които вярваме” отправи и новият председател на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов, който цитира изследване за агресията срещу българските медици.
В турбулентното политическо време "24 часа" изпрати покани до всички парламентарно представени политически сили и техните лидери за участие в 14-ата церемония "Лекарите, които вярваме".
Защото животът ни не зависи от изборни календари, а
здравето би трябвало да е приоритет на всяка власт
Точно на тази територия е повече от задължително да се търсят общи решения.
Три от 8-те партии в 51-ия парламент показаха с присъствие, че мислят така - "Продължаваме промяната", "ДПС- Ново начало" и "Възраждане".
Острите политически страсти часове преди церемонията не попречиха на Кирил Петков и депутатите от партията на Делян Пеевски - Станислав Анастасов и Атидже Вели да дойдат в зала "Мусала" на хотел "Хилтън". Тук беше и Маргарита Махаева от "Възраждане". А
рецептата за по-добро здравеопазване чуха от първия ред и двама бивши министри
- Асен Меджидиев, лекар в "Пирогов", и Десислава Атанасова, днес конституционен съдия.
Сред лекарите бяха и най-важните фигури за финансирането на здравеопазването - ръководителите на НЗОК - управителят Станимир Михайлов и подуправителят проф. Момчил Мавров.
В "Хилтън" дойдоха директори на най-големите болници - ВМА, "Александровска", "Софиямед", "Св. Анна", и представители на големи високотехнологични частни лечебни заведения и на областните болници.
През следващата 2025 г. най-голямата медийна платформа на български език в света - "24 часа", е подготвила нови проекти на тема "Здраве". Първият е "Докторе, кажи!" - специален здравен подкаст/видеокаст.
Във видео - срещи изявени представители от лигата "Лекарите, на които вярваме" ще дискутират различни теми - "Контролен преглед", "Диагнози, пробиви, профилактика", "Второ мнение".
Всеки месец ще водим здравни дебати, свързани с лечението на социалнозначимите и онкологичните болести, с женското, мъжкото и детското здраве, ваксините, имунитета, профилактиката и новите принципи за дълголетие и здраве.
Проф. Никола Владов, ВМА:
За иновация в лечението - хора, които искат да се случи, големи болници и ръководство от визионери
За да се случват иновациите, трябват три неща - хора, които искат да се случат, голяма институция, която да ги подкрепя, и ръководство на тази институция, която да ги подпомага. И понеже в нашата болница тези три фактора се събират в едно, постиженията са налице. Това каза проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология към ВМА, след като премиерът Димитър Главчев му връчи специално отличие за иновации в медицината и създаване на школа за съвременно приложение на трансплантологията. Благодарение на това до момента във ВМА са осъществени 105 трансплантации.
С личната си отдаденост и харизма проф. Владов играе една от водещите роли във формирането на обществени нагласи за смисъла от донорството. Той има значим принос в развитието на модерната коремна хирургия в България, за налагането на съвременни чернодробно-панкреатични оперативни техники и лапароскопска хирургия.
Д-р Димитър Николов, УМБАЛ “Софиямед”:
Прекрасното на пробивите в медицината е, че не са самоцел - за по-доброто здраве на хората се правят
Да се правят иновации, е нещо прекрасно. Това не е самоцел, целта е да има добруване на пациента. Когато иновациите помагат, за да се случва по-добро здраве, по-добър резултат за пациента, това е прекрасно. С тези думи прие от ръцете на здравния министър Галя Кондева своето специално отличие за новаторство началникът на Отделението по съдова хирургия в Университетската многопрофилна болница за активно лечение “Софиямед” д-р Димитър Николов.
Специалистът с над 20-годишен опит бе награден за внедрения от него за първи път в България метод за лечение на комплексни аневризми на абдоминалната аорта и имплантирането на първия в България фабрично произведен фенестриран стентграфт, създаден по анатомични особености на пациента. Иновативният подход позволява по-успешно лечение чрез адаптиране на стандартни графтове.
Д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз:
Всеки лекар има нужда от добра дума и признание
"Във времена, в които за по-малко от 24 часа в медиите разбираме за две посегателства върху екипи на Спешна помощ в Първомай и Нови пазар. Във времена, в които 47% от обществото смятат, че лекарите сами са си виновни за агресията срещу тях, а близо 1/5 - че агресивното поведение на пациентите спрямо лекарите може да доведе до по-бърз преглед, инициативи като "Лекарите, на които вярваме" са богатство. Искрено вярвам, че всеки един от нас, който е избрал пътя на лекаря, го е направил с ясното съзнание и отговорността да се грижи за здравето на хората независимо от предизвикателствата, пред които сме изправени. Всички имаме нужда от добра дума и признание.
Най-ценната книга за пациентите
В най-ценната семейна книга за пациента - “Лекарите, на които вярваме”, може да прочетете кои са и къде лекуват 700 авторитети от различни области на медицината.
Освен престижна класация на българските лекари, тя е достъпна навигация за научните интереси и постижения на най-добрите в сферата с техните актуални позиции и контакти.
В нея са представени медицински открития от последната година, които променят живота ни драстично. Акцентите са новите световни трендове в медицината и здравните грижи - революционните технологии в хирургията, в роботизираните операции, диагностиката с изкуствен интелект, персонализираната апаратура и индивидуалните лекарства за отделния пациент - особено в социално значимите болести и в онкологията.