Основният риск от развитие на заболявания е в тютюневия дим, в който има хиляди химикали, сред които 100 доказани канцерогени и токсини
Човешкото тяло представлява великолепно смазана машина, една от най-сложните форми на живот - резултат от хилядолетната адаптация към променящите се условия на Земята.
Безспорно, храната и водата са задължителни, за да съществува човекът. А тютюнът? Защо, ако е напълно излишен за човешкия организъм, съществува от векове? Защо, въпреки че е опасен за здравето и подлежи на най-строгите забрани и ограничения в стотици закони, програми и политики по света, обект е и на огромно количество научни проучвания... човечеството продължава да "съжителства" с тютюна?
Тютюнът е свързан не с чисто физическото оцеляване (както е при храната), а с други социални и ментални нужди - въпреки огромните му вреди.
Те обуславят нуждата от справяне с големи или малки лични и обществени проблеми, потискане на стреса, жаждата за удоволстие и т.н. Задоволяването на тези ментални и социални нужди е концентрирано в една малка зона от мозъка, наречена "системата за възнаграждение". Ето тази малка зона "обича" алкалоида никотин, който е естествена съставка на тютюна.
Никотинът присъства в малки количества в редица растения – например в доматите, патладжаните, картофите, зелената чушка, но в тютюна съдържание му е над 10 хиляди пъти по-високо.
При навлизането му в организма той предизвиква освобождаване на допамин и други медиатори на "системата на възнаграждение" и така предизвиква усещане за удоволствие или удовлетворение. В резултат на това никотинът повлиява краткосрочните мозъчни функции като емоции, учене, концентрация, памет и т.н.
Всеки път, когато човек приема никотин, мозъкът си го иска отново. Това може да се спре, ако човек устои, но именно стимулацията на удоволствието може да доведе до трудности при отказване.
Никотинът има доказано пристрастяващо свойство, но той не е главната причина за вредите от тютюнопушенето.
Макар че пристрастяващото свойство на никотина го превръща в рисково вещество, той не е отрова и не е причината за заболяванията, които се свързват с пушенето. Основният риск от развитие на заболявания е в тютюневия дим, в който има хиляди химикали, сред които 100 доказани канцерогени и токсини.
Затова най-лесният начин да предпазите здравето си е никога да не започвате да пушите цигари или да използвате тютюн подкаквато и да е форма.
А ако сте започнали, да спрете – а спирането на цигарите иначе е много лесно, както е казал Марк Твен – спираш ги всеки ден... Истината е, че заради пристрастяването към никотина истинското пълно спиране завинаги е трудно.
Тютюнопушенето, или тютюнът в нови версии
Всъщност пушенето е, когато цигарата гори и съответно има пушек. Самото вдишване на дима от горящия тютюн представлява най-голяма опасност за здравето, защото съдържа токсични вещества и катрани, които се отлагат в дробовете не само на пушачите, но и на непушачите, които дишат около тях (пасивно пушене).
Вредно е за хората, особено за малките деца и бебетата, които са на места, които те пипат, дори килими и мебели, върху които се отлагат катраните, те после може да попаднат в устата и оттам да попаднат в телата им.
В реалността хората трудно ще се отучат скоро от този вреден навик, както от алкохола, екраните, модерните вредни храни - те са свързани със системата на удоволствия в човешкия мозък. Новите версии на тютюн, които не горят и не димят и затова не съдържат катрани и толкова токсичност за хората, наречени бездимни форми на употреба на тютюн и никотин са със значително по-ниски количества вредни вещества и затова те могат да понижат вредите относително спрямо цигарите.
Елиминира се и негативното въздействие върху непушачите и околните.
Последната цигара
Никотинозаместващите терапии имат за цел отказ от тютюнопушене, като заместят нуждата от никотин и постепенно се постигне спиране на пушенето. Най-добре е да се приемат по лекарско предписание, като целта е пушачът, когато е зависим от никотин, да замества никотиновата доза, като постепенно я намалява до преодоляване на зависимостта.
Стъпки за справяне с тютюнопушенето и намаляване на вредите:
- Не започвайте да пушите.
- Да се спре тютюнопушене или други форми на употреба на тютюн и/или никотин, е трудно, но е напълно възможно, а ако за вас е невъзможно, пробвайте с... постепенен отказ, който предлагат никотинзаместващите терапии по лекарско предписание.
- Никотиновите паучове са стъпка за премахване на тютюна изцяло, но зависимостта към никотина остава.
- Вейпинг продуктите в много страни се препоръчват за отказ от тютюнопушенето, но и тяхната употреба е рискова.
- Тютюнът с нагряване не е начин за отказване от тютюна, но няма дим, няма катрани и е по-малко токсично.