Може да е предизвикано от стрес или силни емоции
Търсете лекар, ако не спира до три седмици
На прага сме на зимните вируси и всяка кашлица обяснимо буди притеснения. А когато идва от чуждо дете посред нощ - още повече. Точно това ми се случи тази седмица. Гостуващо с преспиване момченце у дома започна така да кашля, че бях напът да се обадя на родителите му да дойдат да си го приберат. Не помогна нито пиенето на сироп, вода, топло мляко, нито пък яденето на мед с масло. Нищо не го болеше, нямаше температура, но кашляше силно. При това твърдеше, че и друг път му се е случвало и няма страшно.
Само че след един час интензивно кашляне цялата къща беше на крак и се суетеше около него. В пристъп на паника му дадох едно смучещо се хапче за гърло и след 20 минути всички отново бяха в леглата си, а гостът сладко спеше.
На следващия ден разказах на майка му за преживяното, защото се притеснявах, че може нещо да се разболява. Но тя отвърна, че няма страшно, тъй като той кашля от прекалени емоции.
Честно казано, бях малко изненадана, макар да съм чувала за какви ли не реакции на деца, които са по-чувствителни. Затова взех да търся информация дали има такова нещо като кашляне от силно вълнение. Оказа се, че не само има, но и става все по-често срещано. Експертите го наричат свръхчувствителност към кашлица. Става въпрос за състояние, в което кашлянето се задейства в отговор на безвреден фактор. Може да е стрес, по-студен въздух или пък някакъв друг тип дразнене, също така на нарушен модел на дишане, лекарства или астма. В повечето случаи
се дължи на анормална функция на нервите
в дихателните пътища и частите на мозъка, които спират кашлицата.
По тази причина ранното ѝ диагностициране от специалист е изключително важно, тъй като самото кашляне е възможно да се превърне в порочен кръг. След като приключи, да почувствате нужда да поемете дълбоко въздух, което да предизвика нов цикъл. Страдащи от свръхчувствителност към кашлица казват, че понякога това им се случва толкова често, че започват да страдат от лош сън, нарушено дишане и загуба на контрол върху пикочния мехур.
Свръхчувствителността не се лекува с медикаменти, а по-скоро с премахване на факторите, които я предизвикват.
“Кашлицата е основно рефлексно действие. Така че, ако нещо тръгне по грешен начин, докато ядете или пиете, вие кашляте, за да го изгоните с много малък контрол върху процеса. При свръхчувствителност рефлексът може да бъде стимулиран от други неща, които обикновено не го причиняват”, казва английският консултант по респираторни заболявания Шон Паркър пред “Дейли мейл”.
Той дава пример с тихи места като театър, кино или концертна зала, когато изведнъж някои хора получават непреодолимо желание да кашлят. В повечето случаи това се дължи на притеснение, че може да им се случи, което би попречило на много хора. Други
възможни причини са силна миризма на парфюм,
стресова ситуация от видяно или просто липса на разсейване.
Доктор Паркър съветва в такива случаи да се пие вода или да се смуче бонбон без захар. В никакъв случай обаче не трябва да се опитва да се задържа кашлянето, защото това само би влошило нещата. И това не важи само за кино или театър.
“Кашлицата по принцип е добро нещо. Тя е важно рефлексно действие”, посочва специалистът по респираторни заболявания доктор Едуард Наш. По думите му това се случва, когато нещо дразни дихателните пътища, стимулирайки нервите, които изпращат съобщение до мозъка. Той от своя страна казва на мускулите в гърдите и корема да изтласкат въздуха от дробовете, а с него и дразнителя. “По същество това помага да се отървете от неща, които не са там, като слуз, вдишана мръсотия или храна, и то с доста висока скорост”, обяснява доктор Наш. Но при хронична кашлица, която засяга от 3 до 18 процента от възрастните хора по света, може да има медицинска причина за това дразнене и трябва да се търси лекарска помощ. Същото важи, когато тя е следствие от вирусна или бактериална инфекция. Най-общо казано, ако кашляте повече от три седмици, отидете на лекар, препоръчват английските специалисти. Има и някои други признаци, по които може да се ориентирате дали се нуждаете от лекарства срещу кашляне, или по-добре да лекувате причините за нея. Мократа кашлица, известна също като “продуктивна”, извежда течност или храчки. Свързва се с вирусни инфекции и грип. При нея също може да почувствате, че нещо пука в гърдите ви, когато дишате, и обикновено е придружена от множество други симптоми като хрема и обща умора.
“Те обикновено се самоограничават, което означава, че можете да се справите с тях у дома и нещата трябва да се подобрят в рамките на три-четири седмици”, казва пред “Дейли мейл” доктор Пол Марсдън от болницата в Манчестър.
Сухата кашлица пък се свързва с COVID или астма. Друга причина за нея е тютюнопушенето. Ако
спрете да пушите, кашлицата ви трябва да се подобри в рамките на няколко месеца,
въпреки че първоначално може да се влоши, докато тялото изчисти цялата слуз в белите дробове, обясняват английските специалисти.
Те съветват да се правят инхалации за суха кашлица. Да се спи на по-висока възглавница, защото тя може да е вследствие и на рефлукс. Затова е добре да се вечеря рано. “Колкото по-дълго време остава между яденето и лягането, толкова по-малко храна ще има в стомаха ви и желанието да кашляте ще намалява”, посочва доктор Паркър. Дихателни техники и топъл душ също вършат добра работа.