"Александровска болница" е най-старата и най-голямата университетска болница в страната - институция, в която се е осъществило практическото и академичното обучение на голяма част от елитните специалисти на българската медицина, и в която е спасен животът на десетки хиляди пациенти, припомнят от здравното заведение по повод навършването на 145 години от създаването на болница "Александровска".
На 23 май 1878 г. в отговор на потребността от болница за жителите на София, губернатор Пьотр Алабин дава предложение за създаването ѝ. Година по-късно, съгласно клаузите на Берлинския договор, руската военновременна болница напуска страната и оставя почти цялото си имущество заедно със своите 45 болни за долекуване. На нейно място през 1879 г. се създава Софийската първостепенна болница със статут, задачи и функции на национална медицинска институция.
Пет години по-късно, документът с предложението на тогавашния Висш медицински съвет болницата да се именува „Александровска" в чест на княз Александър Батенберг, е написан и внесен за одобрение от Княза лично от тогавашния министър на вътрешните дела - Петко Рачов Славейков.
На 18 октомври (по стар) или 30 октомври 1884 г. (по нов стил) новата "Александровска болница" е осветена тържествено в присъствието на Негово Височество княз Александър, който отправя пожелание за успех „толкова бляскав, колкото е красиво зданието".
През 1979 г. „Александровска болница" е учредена като Софийска първоразрядна болница и още със създаването си получава статут, задачи и функции на национална медицинска институция.
Постепенно болница „Александровска" се превръща в основна клинична база на Висшия медицински институт, на Медицинска академия и на Медицински университет - София.
Към момента в лечебното заведение работят 1484 души. От тях 442 са лекарите, 78 от тях са хабилитирани лица (36 професори и 42 доценти), 200 са едновременно и преподаватели в Медицински университет – София, 132 имат научна степен „Доктор" и 16 - „Доктор на медицинските науки". Медицинските специалисти са общо 378. Всички тези служители лекуват близо 36 000 пациенти годишно.
Заедно с амбулаторните пациенти (на хемодиализа и такива лекувани и диагностицирани по амбулаторни процедури) и консултираните в Спешно отделение и Консултативно-диагностично-приемния център, броят на преминалите болни през лечебното заведение надхвърля 250 000.
За периода 2019–2024 г. са инвестирани 8 млн. лв. в ремонтни дейности, като цялостен ремонт на стойност над 3 млн.лв. е направен в Клиника по урология, а частични ремонти са извършени в много болнични звена.
Реализирани са значителни инвестиции в оборудване във всички структури на лечебното заведение на обща стойност 58 млн. лв., от които закупените със собствени средства активи са за 13 млн. лв., с капиталови средства от МЗ – 16 млн.лв., предоставени от Медицински университет София - 25 млн.лв., дарители – 3 млн.лв., Българската Коледа - 358 хил.лв., БЧК – 187 хил.лв.
Лечебното заведение е най-голямата база за специализация и обучава най-голям брой млади лекари в основни специалности, където освен класическата медицина, те могат да видят приложението на най-новите медицински практики и да работят с най-съвременните медицински технологии.
Със своя многопрофилен спектър, със своя научен и практически, висококвалифициран персонал, и с модерната медицинска апаратура "Александровска болница" остава и днес лидер в развитието на българската медицинска наука и практика. Още едно доказателство за това е отличната акредитационна оценка за цялостна медицинска дейност, както и за обучение на студенти, специализанти и докторанти на Медицински университет - София, получена през 2023 г. за срок от пет години - оценка, която надгражда и продължава традициите, и утвърждава репутацията на УМБАЛ „Александровска" на национален университетски и лечебно-диагностичен център от световна величина.