Това каза председателят на Дружеството на кардиолозите у нас доц. Васил Трайков в навечерието на Деня на сърцето.
Той съжали, че заболеваемостта от сърдечно-съдови заболявания в страната продължава да е висока, повече от средната в Европа, а смъртност има дори при пациенти под 65 г. Това е предотвратимо ако правим нещо, за да намалим рисковите фактори, подчерта експертът в предаването "Панорама" по БНТ.
Тази година акцент на превенцията са децата и подрастващите и заедно с образователното министерство имат обща инициатива - седмица на сърцето. "От понеделник учениците поетапно ще бъдат запознати със сърдечно-съдовите заболявания и кои фактори трябва да бъдат контролирани. Така ще са информирани от ранна възраст как да водят сърдечно здрав живот", обясни кардиологът.
Към активните хора има друга инициатива в неделя по обед в големите градове ще тече кампанията "Разходи се с кардиолога си". Така хора и медици ще обсъждат с експерти темата и рисковите за сърцето фактори.
А на въпрос какво причинява болното сърце, доц. Трайков каза: "Сърцето боли, когато се разболее. Въпросът е да не стигаме до там".
Според него в България се справяме доста добре в лечението на сърдечно-съдовите заболявания, имаме достъп до повечето модерни начини за лечение. "Проваляме се в превенцията, защото допускаме да се случват болестите", съжали той.