Проучвания: за по-нисък риск от деменция не лежете дълго по гръб и по корем, а настрани
За времето, в което ще преброите до 3, някъде по света - може би в близката болница дори - лекар е поставил диагноза деменция или алцхаймер на един човек. Случаите се увеличават със скорост 3 секунди според годишния доклад за алцхаймер и темпото се ускорява с увеличаването на продължителността на живота на глобалното население. И за да е положението още по-лошо - лечение засега няма. Освен лична и семейна трагедия невродегенеративните заболявания от този вид са огромна тежест за здравните системи - достатъчен стимул правителства и научни институции да поощряват и подпомагат проучванията за профилактика на деменцията. Макроикономическите анализи правят сравнението, че ако глобалните разходи за деменция бяха държава, тя щеше да бъде 13-ата или 14-ата по големина икономика в света. Това е отговорът защо всяка новооткрита потенциална възможност за избягване на умствения упадък се цени високо.
Да, деменцията е не само забравяне, а нарастващ с времето умствен (когнитивен) упадък, срещу който никой не е застрахован. Това дава допълнителна стойност на всяка възможност за предпазване, която може да допринесе за здравето на мозъка. На последната Международна конференция 2024 на Асоциацията по алцхаймер изследователи от САЩ представят нови данни за връзката на позата за сън с отстраняването на невротоксините от мозъка, които се натрупват през деня. С технология, която профилира невродегенеративния риск в зависимост от положението на главата по време на сън, учените оценява девет ключови индикатора (биомаркери) за вероятността от задържане на увреждащи вещества в клетките на мозъка. Така установяват, че участниците с 4 вида невродегенеративни състояния спят повече от два часа легнали по гръб в сравнение с контролната група в добра когнитивна кондиция.
Откъде се взимат токсините в мозъка? Те са метаболити, които мозъкът създава в процеса на работата си през деня. По естествен биологичен механизъм чрез глимфатичната система, подобна на лимфната, “боклукът” се извежда от мозъка. Понякога - например при липса на сън - обаче не се случва или е частично и създава почва за увреждане на мозъка. Отпадъците могат да включват бета-амилоидни и тау протеини, които изграждат плаката, свързана с болестта на Алцхаймер-
Учените не доказват причинно-следствена връзка, но имат достатъчно убедително основание да смятат, че повтаряно години и години, повече от 2 часа на нощ по гръб може да е свързано с повишен риск от дегенеративно заболяване на мозъка. Проучването се фокусира по-конкретно върху лекото когнитивно увреждане, деменцията, алцхаймер, разстройствата от спектъра на болестта на Паркинсон.
Защо точно спането по гръб дава шанс на токсичния механизъм? Когато сме в това положение, изчистването на токсините е по-малко ефективно поради разликите в начина, по който венозната кръв се връща от мозъка към сърцето.
Изводите от новото проучване съвпадат с данните от научно изследване, публикувано в Journal of Neuroscience през 2015 г. Според него изводът за спането по гръб и елиминирането на невротоксините от мозъка може да се отнесе и към спането по корем. Такива хипотези са правени и в още по-стари малки проучвания. Впрочем захлупването напред е най-лошият избор не само във връзка с когнитивните процеси.
Големите учени винаги са имали респект към гениалността на устройството на човешкото тяло. В контекста на спането невролозите често коментират, че има еволюционна логика позата настрани да е най-популярната при хората и повечето животни – дори в дивата природа. Вероятно по някакъв начин мозъкът знае, че така нощната почивка го освобождава най-ефективно от вредни метаболити.