Потвърдени са четири случая на лаймска болест (лаймска борелиоза) в Ловешко, съобщават от Регионалната здравна инспекция. Толкова са и регистрираните случаи за предходните седем месеца от началото на годината, каза за БТА епидемиологът д-р Сийка Иванова. Случаите са регистрирани в градовете Троян, Априлци, Ловеч и Тетевен. Заболелите са от различни възрастови групи.
„Около месец след ухапване от кърлеж, заразените са проявили характерната симптоматика и случаите са доказани лабораторно. В много случаи, въпреки проявата на характерна клинична картина, без доказване на антитела, заболяването няма как да бъде диагностицирано“, каза д-р Иванова. Пикът на разпространение на кърлежите и съответно на ухапвания от тях е през лятото и есента, уточни епидемиологът.
Не всяко ухапване от кърлеж води до заразяване със лаймска болест, но чрез тях е възможно и предаване на заболявания като марсилска треска или ку-треска. По тази причина е важно да се взимат необходимите превантивни мерки за недопускане на ухапване в т.ч. правилна обработка на тревните площи срещу кърлежи, носене на дрехи с дълги крачоли и ръкави и т.н., допълни д-р Иванова.
Тя разказа, че около 20-21 дни след ухапването, на мястото на ухапването или близо до него се образува характерно петно или зачервяване тип „биволско око“, което е един от характерните белези. Може да има температура или отпадналост. Болният човек не е заразен за околните. Антибиотик се взима винаги при съмнение, че е започнало развитие на заболяването, допълни д-р Сийка Иванова.