Учените отчитат сходни стойности на по-дълъг живот и липса на сърдечносъдови болести при хората, покрили здравословната доза активност и по двете мерки
Ако мислите, че да броите крачките, които извървявате за здраве според препоръките, ви приближава най-много до целта, вие сте прави.
Ако мислите, че е по-добре да се ръководите от зададения от експертите по здраве и дълголетие норматив за минути в ходене, вие сте прави.
Оказва се, че мярката и в двата случая осигурява пълноценните ползи за работата на органите, умствен тонус и емоционална стабилност.
Валидирането на извода е по данните за
сърдечносъдовите заболявания и общата смъртност сред 14 399 здрави при започването жени, включени в клинично изследване от 1992 до 2004 г. в САЩ. Те са попълвали годишни въпросници и са се съгласили да измерват своята физическа активност с акселерометър (на практика сензор за движение) като част от спомагателно проучване от 2011-2015 г. Финалното проследяване е било направено в края на 2022 г., а резултатите му са публикувани преди дни в рецензираното издание на Американската медицинска асоциация.
За база в проучването са приети препоръките на Световната здравна организация за средно поне 150 минути енергично ходене или друга умерена активност седмично. Колко бързо да крачите, за да сте "в крак" с препоръките? Ако все още можете да говорите, дори и леко да пухтите, но не и да пеете, сте с правилната скорост. Ако целта ви е да отслабнете, ще трябва да сте физически активни за повече от 30 минути всеки ден. За хората в добра физическа форма времето може да се намали наполовина, но за сметка на висока интензивност (например бягане). По отношение на броя крачки най-голяма масовост има числото 10 000, но тя не е резултат на научна дефиниция. СЗО не задава конкретна цел, числото е до голяма степен резултат на добила масовост градска легенда. Съветът е донякъде свободен прочит на посланието, че е хубаво да си мобилен.
На основата на препоръчителната продължителност на спортуването с умерена интензивност по емпиричен път излиза, че и 7000 крачки носят голяма полза за здравето. А според нов анализ на 17 изследвания с общо 227 000 души изминаването само на 4000 крачки на ден може да намали риска от ранна смърт. А дори и 2500 могат да ограничат вероятността от фатални сърдечни инциденти.
Резултатите от новото проучване почти напълно съвпадат с теоретичните изчисления за броя крачки за здраве.
Средното време и броят на стъпките на доброволките са съответно 62 (20-149) минути на седмица и 5183 (3691-7001) стъпки на ден. По време на средно проследяване от 9 години коефициентите на риск за смъртност от всякаква причина са 0,82 за съобразяване с препоръките за времето и 0,74 за стремежа да се изпълнят съветите за здравословен брой на стъпките. При тези, които са покрили най-голяма част от изискванията за здравословна доза физическа активност независимо дали в крачки, или за минути, се отчитат сходни стойности на по-дълъг живот и липса на сърдечни и съдови заболявания. Или както се казва в кардиологичния фолклор: няма значение как ще измерваш ходенето, прави го както щеш, важното е да ходиш.
На второ място е напомнянето, че няма универсална мярка. При по-възрастните и малкото е много, а при младите по-добро от умереното е интензивното.
Например в метаанализа, публикуван в European Journal of Preventive Cardiology, най-голямото намаление на риска за хора под 60-годишна възраст се постига при 7000-13 000 крачки на ден, докато за по-възрастните същите ползи се постигат с 6000-10 000 крачки. Анализът на полските учени все пак установява, че универсалният принцип на Мечо Пух "Колкото повече, толкова повече" се отнася с пълна сила и за ходенето. Увеличаването на крачки с 500 на ден се свързва със 7% намаление на смъртността от сърдечносъдови заболявания. За всеки 1000 крачки
допълнително се отчитат 15% намаление на риска от смърт по всяка причина.
В световен мащаб всеки четвърти възрастен не успява да изпълни препоръките за физическа активност. За България последните проучвания показват впечатляващо обездвижване. Едва 23-ма от сто души спортуват и това са повече млади хора, докато възрастните биха имали повече ползи от активна работа на мускулите, дори това да е само забързано крачене.
Защо "простото" ходене се брои за спорт? Когато ходим, ние всъщност не само местим краката си, а носим собственото си телесно тегло. В повечето случаи е съчетано поне с ръчна чанта, което допълнително увеличава разхода на енергия. Така ходенето допринася пряко за контрола на кръвното налягане и холестерола; за здравето на костите, ставите и мускулите; за профилактика на диабета и затлъстяването.