23 867 са медицинските сестри у нас, на средна възраст 53,33 години. Една трета от тях са над 62 г. На 100 000 души население се падат по 370 сестри, а в Европейския съюз те са почти двойно повече – по 710. Тревожните данни представи председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева по време на националната конференция „Обществено здравеопазване. Регионални и национални проблеми и възможности за решение", която се провежда в Пампорово. В нея участват над 400 медици от България и Югоизточна Европа.
Критично нисък е броят на медицинските сестри и акушерките. 4266 са акушерките у нас, като са на средна възраст 49 г. 1000 от тях са в пенсионна възраст.
„Унизително ниски заплати получават специалистите по здравни грижи, пациентите недоволстват, както и медицинските специалисти", обясни Василева. По думите й недостигът на медицински сестри води до нежелани странични ефекти за пациентите, ниски клинични резултати и повишена смъртност в болниците.
Световната здравна организация алармира, че до 2030 г. ще има недостиг на 9 млн. медицински сестри глобално.
Докога ще липсват стандарти в професията, протоколи и алгоритми за професионално поведение, попита Василева. До кога няма да се ценят специалистите по здравни грижи, добави тя. По думите на Василева медицинските сестри настояват за разработване на национална стратегия до 2030 г., както за система за планиране на необходимост от медицински персонал.