- Над 400 медици от България и Югоизточна Европа се събраха в Пампорово на форум за проблемите в здравеопазването
- Неравнопоставеният достъп до медицински услуги и лекарства, както и общинските болници, които трудно оцеляват, са проблем, обяви директорът на РЗИ-Смолян д-р Мими Кубатева
Остър дефицит на лекари специалисти и медицински сестри, застаряващо медицинско съсловие и неравнопоставен достъп до услуги и лекарства са част от основните проблеми в областите Смолян и Кърджали. Те бяха очертани по време на националната конференция „Обществено здравеопазване. Регионални и национални проблеми и възможности за решение", която се провежда в Пампорово. В нея участват над 400 медици от България и Югоизточна Европа.
„Основната цел на конференцията е да обедини практикуващи лекари, професионалисти по здравни грижи, народни представители на централната и местна изпълнителна власт, национални и регионални специализирани институции от цялата страна, неправителствени организации и съсловни организации да обмислят идеи и да изследват решения за предизвикателствата пред здравеопазването", коментира проф. Андрей Кехайов, президент на Югоизточно европейски медицински форум" и председател на Управителния съвет на Клъстера на здравните региони.
„Необходим е нов тип дебат и сме тук, за да се ангажираме с първичните здравни грижи като основа на силна здравна система", заяви Кехайов.
„Тази конференция има силен емоционален оттенък – с тази конференция завършваме активностите през цялата „Седмица на медицинската сестра и акушерката", заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева. „Направихме много през годините, трябва да сме доволни от нещата, които постигнахме, дори да не са толкова, колкото бихме искали да бъдат. След години на пренебрежително отношение към нас, днес ние казваме повече така не може. Заедно ще направим промяната", заяви Василева.
Основните проблеми в здравеопазването в област Смолян са неравнопоставеният достъп до медицински услуги и лекарства, както и общинските болници, които трудно оцеляват. Това стана ясно от думите на директора на РЗИ-Смолян д-р Мими Кубатева.
„Смъртността в област Смолян е по-висока от средната за страната. Причините са болести на органите на кръвообращението, новообразувания и болести на храносмилателната система", обясни директорът на РЗИ-Смолян д-р Мими Кубатева.
По думите й положителна тенденция е трайно ниската детска смъртност.
Според Кубатева в Смолян има 113 легла на 10 000 души, но се използват едва 50-60% от тях.
В област Кърджали проблемите са сходни – броят на специалистите е недостатъчен, а те са неравномерно разпределени. В региона също най-много липсват специалисти по онкология, хематология, детска кардиология, детска хирургия, съдова хирургия и неврохирургия. „Прекомерно е натоварването на съществуващите лични лекари. За да може един пациент да се прегледа при специалист, пътува между 50 и 70 км", обясни Проф. Тодор Черкезов – директор на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски" – Кърджали.
По думите му има 373 лекари, 534 медицински лекари, 77 акушерки в област Кърджали. Основните проблеми са ниско социално-икономическо развитие, голям брой здравнонеосигурени лица, ниска здравна култура, демотивация на работещите в здравеопазването, липсваща последователна и ефективна държавна политика за стимулиране развитието на отдалечените региони.