Възможни са 250 усложнения - от сърдечносъдови до онкологични
Григор Димитров и Георги Господинов ще са лица на националната кампания срещу заболяването
32% от децата между 5 и 19 години у нас са със затлъстяване. А то води до над 250 други усложнения, сред които сърдечносъдови заболявания, захарен диабет тип 2, различни видове рак и други.
Тревожните данни представи доц. Теодора Дърленска, която е председател на Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания, на пресконференция, част от Националната информационна здравна кампания “Да поговорим за затлъстяването”. Тя се организира по повод Световния ден за борба със затлъстяването на 4 март.
7 на 1000 прегледани деца до 6 години са със затлъстяване, а броят им се увеличава значително на 21,67 на 1000 във възрастовата група от 7 до 19 години. Това обясни зам.здравният министър доц. Михаил Околийски.
Според него най-голям брой деца с този проблем са учениците в 7-и клас.
“Нишката се къса с влизането в пубертета, не се разбира важността на това детето да продължи да е активно физически”, коментира заместник-министърът. Според него
ниската активност и нездравословно хранене са основни причини за затлъстяването.
Ако едно дете в ранна детска възраст страда от затлъстяване, рискът над 18 години да го развие е 50%.
Ако имаш в юношеството затлъстяване, 80% е рискът да страдаш и
като възрастен, обясни доц. Дърленска, като цитира данни от научни изследвания, представени на Европейския конгрес по затлъстяване, проведен в Дъблин.
За най-малките е предвидена здравословна закуска, която може да е подкрепяща или основна, обясни Благовеста Борчева - държавен експерт от образователното министерство.
“Основната е с 20% енергийно съдържание, а подкрепящата е с 10-15%”, каза тя. По думите ѝ в детските градини храната се изготвя съобразно рецептурници, които са обновени, за да е храненето балансирано и здравословно.
Искаме здравното образование да е отделен предмет, който да е в програмата за всеки клас, каза още Борчева. Според нея работна група в
МОН работи за въвеждане на предмета здравно образование,
но не стана ясно кога това ще стане.
Според Околийски той лично ще настоява от предстоящата учебна година в учебните планове да влязат теми, свързани със здравното образование.
“Голяма част от ексесивното хранене и преяждането са следствие от психична затормозеност и вътрешни конфликти, които могат да се решат по друг начин”, каза той.
А за да обяснят на хората, че да имат “пухкави деца, не е знак на здраве”, здравното министерство подготвя информационна кампания. Според Околийски тя ще започне още през този месец, а в нея ще участват известни личности, като Григор Димитров и Георги Господинов.
“Със смислени послания те ще убедят хората да се погрижат за здравето си, за да останат живи”, уточни Околийски.