Площадка за медицински хеликоптери в Ямбол може да бъде изградена след като е готово строителството на новия корпус на болницата "Св. Пантелеймон".
С постановление на Министерския съвет от декември са одобрени още 2,52 млн. лева за изграждане на хеликоптерни площадки в държавни болници.
"Изборът на конкретни лечебни заведения, определени за финансиране, е направен след задълбочен анализ на осигуреността на същите с медицински специалисти, апаратура, функциониращи специализирани структури от второ и трето ниво, географското им разположение, наличие на спешно отделение и не на последно място финансовото състояние на дружествата и възможността им да приемат непредвидени разходи по обслужване на хеликтоптерните площадки", посочи здравният министър.
Към момента текат строителни дейности по изграждането на новата сграда на болницата в града, заради което е нецелесъобразно изграждането на хеликоптерна площадка на старата болница. Поради същите причини е неподходящо площадката да е при новата болница, тъй като няма да може да се използва.
Министърът посочи, че на 28 км от Ямбол, на територията на община Сливен, се намира оперативна база "Бършен", което би позволило на линейките да транспортират пациенти и до ямболската болница.
"При желание на ръководния екип на МБАЛ "Св. Пантелеймон" в град Ямбол след приключване на строително-ремонтните дейности и наличие на подходящ терен на територията на лечебното заведение, болницата би могла да изгради болнично-вертолетно летище", каза министърът.
"Това, което казвате, е толкова абсурдно, че не мога да разбера как може някакви експерти във вашето министерство да си мислят, че това може да мине като аргумент. Това е параграф 22 - не я строим в старата болница, понеже ще има нова, не я строим в новата, понеже тя не функционира и нещата са още в старата. И какво - когато се открие новата болница, тогава ли тепърва ще вкараме машините да правят хеликоптерната площадка", попита Вигенин.
Министърът му обясни, че хеликоптерната площадка може да се изгради бързо, там въпросът е лицензирането. Спешно е довършване на новата болница и преместването на апаратурата. "Направил съм всичко по силите си да може това да се случи, но очевидно има и технологични и други срокове и съображения", каза той.
В момента по план е предвидено изграждането на шест оперативни бази - мястото, където медицинските хеликоптери домуват, или хангари. Там се изпълняват и началните точки на излитане и кацане. Там има и специализирани помещения, хангар, оперативна площадка, складови помещения, резервоари за гориво.
Освен това се строят и болнични вертолетни летища или площадки за хеликоптери са на територията на болниците или близо до тях. Там хеликоптерите кацат при превоз на спешни пациенти.
Според Мирослав Иванов от ПП-ДБ, който също е Ямбол, вина има предшественикът на Хинков - служебният министър Асен Меджидиев, тъй като по негово време от болницата забавили пускането на обществени поръчки, а самият министър 11 пъти не се е явил на парламентарен контрол, за да обясни какво се случва.