- След терапията звездата на Cи Ен Ен работи отново и е готова да се влюби
- Шест месеца след последната химиотерапия заминава за Украйна, за да отрази руската инвазия
От Алеята на снайперистите в Сараево тя съобщаваше между куршумите новините от войната в Босна. Бе на предните линии в Ирак и Афганистан, предаваше от разрушенията на урагана Катрина, отразяваше геноцида в Руанда, участва в спасителна операция на давещи се край Италия бежанци.
“Оцелях и надживях всичко това. Но ракът е нещо различно. Той промени живота ми”, казва известната 65-годишна журналистка Кристиан Аманпур, обиколила горещите точки по света.
През май 2021 година водещият военен и политически кореспондент на Си Ен Ен си прави рутинен преглед и се оплаква на лекарите от странни болки в корема.
На десния ѝ яйчник те откриват тумор с размерите на грейпфрут
“Бях шокирана, попитах злокачествен ли е, но ми отговориха, че не могат да кажат без още изследвания - ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография, кръвни тестове”, разказва журналистката.
След допълнителни анализи констатират светлоклетъчен рак на яйчника. Заболяването е в стадий II.
Ужасът стиска Аманпур за гърлото. Тя чете, че този вид тумор често дава разсейки и че го наричат „невидимия убиец”, защото поради неясните симптоми обикновено го откриват в напреднала фаза. Научава, че само 20 процента от раковите заболявания на яйчниците се откриват навреме, преди да стигнат III или IV стадий, когато шансът за оцеляване е малък.
За разлика от рака на гърдата този на яйчниците не подлежи на скрининг от рода на мамографията и може да се сбърка с други лечими проблеми като инфекции на пикочните пътища, подуване на корема, болка в таза и кръста, често уриниране, проблеми с храносмилането, болка при секс, нетипично вагинално кървене, обясняват онколози.
Но за известната пациентка надежда има – тя е една от малкото, чието злокачествено образувание е открито сравнително рано.
Десет дни след диагнозата махат тумора с операция. Следват 18 седмици химиотерапия
За първи път в живота си Кристиан оставя лекарите и близките ѝ да поемат грижата за нея. Особена подкрепа получава от 23-годишния си син Дариус Джон от бившия ѝ съпруг - ексдържавния секретар на САЩ Джеймс Рубин.
“Облегнах се на грижите на роднини и приятели. Тази част от изпитанието беше удоволствие и привилегия, нещо много различно за мен. Позволих си да бъда уязвима и да изпитам тези нормални емоции”, казва новинарката.
Кристиан е впечатляваща жена с огромна работоспособност и силния характер на зодия Козирог.
Родена е на 12 януари 1958 г. в Лондон от майка британка и баща иранец, което личи по екзотичната ѝ персийска хубост.
Детството си прекарва
в Техеран, откъдето семейството се изселва след падането на шаха
Умна, напориста, с добро католическo, а после журналистическо образование, Аманпур прави шеметна кариера в големи щатски телевизии като CNN, ABC, CBS, обществената PBS. Нейните репортажи и анализи за военни конфликти, интервюта със световни лидери, включително близкоизточни диктатори, изявите ѝ като тв водеща ѝ печелят популярност, а журналистическата ѝ мантра “Бъди честен, а не неутрален” – уважение.
Аманпур е носител на многобройни журналистически отличия, сред които 11 приза “Еми” за тв новинарство, 4 “Пибоди”, а преди няколко месеца – годишната британска награда “Чарлз Уилър” за тв водещ. Сега тя живее в Лондон и оттам продължава да е главен международен кореспондент на CNN. Печели годишно над 5 млн. долара.
Заради болестта за известно време изявите ѝ намаляха. Лечението отне силите ѝ. Както сама казва, то се е оказало “уморително, изтощително, физически и душевно изсмукващо”. Hа всичко отгоре по това време се разболява и от COVID-19, но тъй като е ваксинирана, симптомите са леки.
Химиотерапията приключва в края на септември 2021 г. и, вече в ремисия, през март Аманпур е отново на бойното поле и прави това, което обича и може. Тя прекарва две седмици в Украйна, отразявайки руската инвазия.
“От известно време не се бях сблъсквала със стрелба и артилерийски огън. Това беше невероятно важно, за да мога да си върна формата.”
Аманпур благославя съдбата, че е имала възможност да се ползва от най-добрите световни центрове за лечение на рак като болницата Royal Marsden в Лондон, MD Anderson Cancer Center в Тексас и Memorial Sloan Kettering Cancer Center в Ню Йорк.
Благодари и на две невероятни жени - хирург и онколог, които са се грижили за нея. Признава, че не всеки е с нейния късмет да има висока здравна застраховка, осигурена ѝ от работата.
Тя използва авторитета си и факта, че гласът ѝ се чува, за да призове: „Нека жените да се образоват за това заболяване, да вярват в ранната диагностика и редовно да си правят прегледи”.
Ракът на яйчниците е петото по смъртност заболяване при жените
Специалистите изчисляват риска да се разболееш на около 1 на 78, а да починеш – 1 на 108.
Въпреки тази мрачна статистика Аманпур казва, че сега, близо 3 години след операцията, е по-спокойна и цени всеки ден.
“Постоянно мисля как искам да изживея остатъка от наистина добрите си години”, казва тя. Не е загърбила романтиката и е готова за любовна връзка.
“Това е сред нещата, от които докосването до смъртта ме подтикна да не се отказвам. Над две години рак, химиотерапия, ковид ме ограничиха в това отношение. Но сега имам изцяло нов живот, отново гледам напред !”