Световната здравна организация поиска от Китай подробности за взривоопасното увеличаване на респираторните заболявания и огнищата на пневмония при децата в северната част на страната.
Там от средата на октомври се констатира силен скок на грипоподобните заболявания в сравнение със същия период на предходните три години, казват от СЗО.
Според медии в Пекин педиатриите в Северен Китай са препълнени с болни деца. Ученици и учители масово отсъстват от занимания, а някои училища са разпуснати във ваканция.
Властите приписват този бум на премахването на мерките срещу ковид и разпространението на познати патогени като грип, микоплазмена пневмония, бактериална инфекция, която обикновено засяга по-малки деца, респираторен синцитиален вирус (RSV) и вируса, който причинява COVID-19. Според СЗО не е ясно дали огнищата на недиагностицирана пневмония са свързани с общото увеличение на респираторните инфекции, докладвани по-рано от китайските власти, или са отделен процес.
Здравната агенция на ООН е поискала
допълнителна
епидемиологична и
клинична информация,
както и лабораторни резултати от докладваните огнища сред деца. Китай е призован да вземе предпазни мерки като ваксиниране, носене на маски и миене на ръцете.
Според правилата Пекин трябва да отговори в рамките на 24 часа.
В отговор китайската агенция Синхуа разпространи коментар на Националната здравна комисия, според който се обръща голямо внимание на диагностиката и грижите за деца с респираторни заболявания.
Новини, свързани с появата на вълна от зараза в Китай тревожат хората, тъй като навяват спомени за пандемията от коронавирус, и е напълно оправдано СЗО да поиска яснота, коментират Би Би Си и световните информационни агенции. Но докато Пекин не отговори, няма начин да разберем защо е дошъл този скок на инфекциите.
Други държави, включително
Великобритания и САЩ,
отбелязаха подобни
скокове на грипоподобни
заболявания,
след като ограниченията за ковид бяха премахнати.
"Китай преживява сериозна вълна от детски респираторни инфекции вероятно защото това е първата зима след карантината за коронавирус, която намали драстично циркулацията на вируси, а оттам намаля и имунитетът към тях", казва проф. Франсоа Балу от Лондонския институт по генетика.
Засега няма доказателства, че увеличаването на случаите на педиатрична пневмония в Китай може да се дължат на нов вирус, каза Зания Стаматаки, доцент по вирусна имунология в Университета в Бирмингам. Според проф. Пол Хънтър от Университета на Източна Англия положението не изглежда като епидемия, причинена от нов патоген.