Оказването на първа помощ чрез външни дефибрилатори и границите на отговорността на оказващите първа помощ приеха на първо гласуване в парламентарната Комисия по здравеопазването. Предложените промени в Закона за здравето предвиждат и осигуряване на програми за обучение в работа с дефибрилатори. Предстои да се уточни кой и как ще осигурява финансирането на обучителните програми, каза д-р Александър Симидчиев, един от вносителите на законопроекта.
Не се наказват лицата, оказали първа помощ по време на или след настъпил инцидент, включително чрез медицински техники и медицински изделия за оказване на помощ, до пристигане на екипите за спешна медицинска помощ, се посочва още в предложените промени.
От Министерството на здравеопазването подкрепят идеята за систематична уредба за оказване на първа помощ при възникнало животозастрашаващо състояние, но посочват, че е нужно допълнително прецизиране и ясно разграничаване на „първа помощ“ от „спешна помощ“, както и да се променят текстове от Наказателния кодекс, които предвиждат административна и наказателна отговорност в случаи на причинена смърт поради незнание или нанасяне на тежка увреда по непредпазливост.
От Българския лекарски съюз също изразиха подкрепата си за предложените промени.
Представителите на ГЕРБ-СДС, на "Има такъв народ" и на "Възраждане" подкрепиха предложенията за промени.