Вече над 520 000 българи за засегнати от захарен диабет тип 2, наричан още "тихия" убиец. Това съобщи ендокринологът д-р Константин Маламов по повод Световния ден за борба с това опасно заболяване.
Той добави, че борбата с коварното заболяване трябва да се превърне в постоянна стратегия, като се започне от информираността на хората относно ранната превенция и профилактика, защото това всъщност е най-ефективното лечение.
Специалистът поясни, че неправилното хранене - консумация на висококалорични храни и ранифинирани захари, както и застоелият начин на живот водят до голям риск от диабет тип 2.
За да се избегне риска от появата му е необходима промяна на хранителните навици, в двигателния режим, а също и провеждане на профилактични изследвания за нивото на кръвната захар и липидите, както и проследяване на общата бъбречна и чернодробна функция.
Минималното, с което трябва да се започне, е намаляване на наднорменото тегло. Затова двигателният режим трябва да е поне от 150 минути седмично, разпределени в 3 дни. Съобразяване с рафинираните захари, високомазнинните и въглехидратни храни, като се изисква режимът да е подходящ за актуалния здравословен статус и придружаващите заболявания на всеки.
"Медикаментозното лечение не трябва да е основна цел за повечето хора и трябва да се знае, че няма лекарства без странични действия", заяви д-р Маламов