За криза на радиолози в държавните болници в Румъния съобщава Диджи24. Медията информира, че в страната има 1800 специалисти, ангажирани в над 300 държавни и 200 частни лечебни заведения, предаде БТА. Това означава, че на една болница в Румъния се падат по трима радиолози. Заради недостига пациенти чакат по шест месеца за скенер или ядрено-магнитен резонанс.
В една от големите спешни болници в Букурещ "Багдасар Арсени" (Bagdasar Arseni) в момента работят седем радиолози.
"Проблемът е в големия брой прегледи, в малкия брой лекари и в това, че един лекар трябва да извършва работата си на няколко машини едновременно. Нещо, което ни излага на грешки", коментира Даниела Ласкар, първичен радиолог в лечебното заведение.
"Парадоксът е, че имаме болници с апаратура, но няма кой да я ползва, защото не достигат лекари", отбелязва Анди Нодиц, управител на болница "Багдасар Арсени".
Работейки под натиска на големия брой пациенти, радиолозите, недоволни от заплащането, се ориентират към частна практика. За половин работен ден в частния сектор специалистите получават приблизително също толкова, колкото за цял работен ден в държавна болница.
"В частния сектор един радиолог в Букурещ започва със заплата от 2000 евро нето", казва Анди Нодиц. В държавния сектор за 18-часова смяна опитен специалист получава 1000 леи (400 лв.) или по 55 леи (22 лв.) на час.