"С една дума ще начертая състоянието на здравната система в момента - фрагментация. Имаме фрагментация на всички нива - лечебен процес, изписването на лекарства". Това коментира здравният министър проф. Христо Хинков по време на конференцията „За по-устойчива здравна система в България“. Организатори на събитието са Българо-швейцарската търговска камара, Германо-българската индустриално-търговска камара и Американската търговска камара в България.
Според него именно заради тази фрагментация не може да видим колко сме напреднали в някои сфери на здравеопазването. Ще видим, че никак не сме зле, заяви Хинков.
Колкото и да подобряваме здравните системи, ако не започнем с промяна на отношението на населението, ако не започнем с промоцията на здраве, здравословен начин на живот, никога няма да постигнем тези резултати, които искаме, заяви министърът.
Демографските показатели се влияят от около 10% от здравната система, 40% има значение личното поведение, 40% имат икономическите фактори, още 10% околна среда и наследствеността, каза той.
Много сме силни в говоренето, в революциите на маса, но загубваме тази енергия в приказки, а не в действия, заяви председателят на здравната комисия в парламента проф. Костадин Ангелов. Не считам, че в България може да наречем стабилна екосистема. Според него най-вече е заради непрестанните промени и липсата на стабилност. Винаги говорим каква трябва да е системата, как ще я направим по-добра, но не виждам резултати. Смъртността и заболяемостта са си трайни. С много висока смъртност сме. Нещо не правим както трябва. Фокусът трябва да е този -да променим тези базисни резултати, обясни Ангелов.
"Ако искаш да управляваш една система, трябва да познаваш всички нейни кътчета", заяви проф. Ангелов. Според него Националната здравноинформационна система трябваше да е готова през 2020 г. "Хареса ми идеята за създаването на борд, който да следи здравната система, в него да участват лекари", уточни председателят на здравната комисия.