Според омбудсманът Диана Ковачева Министерство на здравеопазването трябва да даде крачка назад и да положи усилия да помогне на лекарите.
"Проблемът не е само в електронната рецепта, а тогава, когато пациентът отиде в аптеката и му кажат, че лекарството, което са му изписали с електронна рецепта го няма. Получава се така, защото лекарите работят с регистрирани лекарства, а аптеки с налични. Двете системи не се срещат никъде", каза тя.
"Още лятото, при общественото обсъждане, предупредих, че ще има проблем с електронните рецепти, тъй като стана ясно, че системата не е готова", посочи Ковачева.
Според нея посоката е правилна, но трябва да има изключения и да се осигури възможност на лекарите, които към момента не могат да издават електронни рецепти, да изписват лекарства на хартиени.
"В противен случай пациентите страдат. Анабиотичното лечение е животоспасяващо, а лечението за диабетици е животоподдържащо. Не може да има компромис", каза Ковачева.
Ковачева коментира и промените, които внесе в законопроекта за домашното насилие по-рано тази година.
"Аз внесох промени в парламента. Става въпрос за една празнина в наказателния кодекс, в която не е инкриминирано унизителното и нечовешко отношение", уточни обмудсманът.
Според нея случаи на домашно насилие като този на Дебора от това лято трябва да бъдат наказвани по-сериозно.
"Има едно такова интуитивно чувство в хората, при което, ако на една жена й бъде обръсната косата, това очевидно е унизително. Да, няма да остави белег, но тя ще трябва да се появи така в обществото", обясни омбудсманът.