Имаме безпрецедентен хаос в системата на здравеопазването. Това заяви зам.-председателят на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов по време на извънредното й заседание в понеделник по повод проблемите при въвеждането на електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет.
"Противопоставяне между лекари. Колеги, такова нещо не се е случвало. Мисля, че тази комисия е изключително навременна. Тук не сме се събрали да говорим колко добре се е справило информационно обслужване. Всички тук представляваме хората и представляваме обществения интерес. Тук сме се събрали, за да видим, че пациентите получават адекватна медицинска помощ. Лекарите и фармацевтите работят заедно и те са стълба на лечение на пациентите. И пациентите очакват, след като получат адекватен преглед, да получат и адекватно лечение", допълни той.
"Според мен проблемът с лекарствената политика в последните 2 години избуя към днешна дата. Тук трябва да бъдат поставено много ясни въпроси и да поемем отговорност за това, което се случва днес. Защото тук казват „Ние ще направим”, „Ние след 2 месеца ще издадем наредба...”. Извинявайте много. Тук всички, които са работили в сферата на здравеопазването, знаят, че проблемът на пациента е днес. Насред ковид и грип пациенти с 40 градуса температура отиват в Спешното и не могат да получат рецепта. "Ама ние ще го решим проблема"... ОК, но проблемът за пациента, който е в спешното, е сега", коментира Иванов.
"Не можем да си затваряме очите, че всичко е наред, проф. Гетов. Ще бъда много конкретен. Вие сте ресорен, отговорен за лекарствената политика в нашата държава. Проф. Хинков представлява политиката, но вие сте конкретно ресорен. И се учудвам, че с вашия огромен опит допуснахте да се случи това към днешна дата", посочи зам.-председателят на здравната комисия.
"Започвам с въпросите. Направена ли е оценка на риска, преди да се пусне Наредба 4? Защо не се тества системата на НЗИС, преди да излезе наредбата? Не беше ли редно да се пусне първо пилотен проект? Може ли да бъде направен един гратисен период, в който да се види къде има проблеми? Защо не се направи среща с разработващите софтуера в НЗИС? Защо не са направени еднакви ID номера, защото номенклатурата на лекарите за лекарствата са различни от тези в аптеката. Е как да сработят е-рецепти? Това мисля, че, проф. Гетов, трябваше да бъде предвидено от вас като експерт. Има ли кодове на лекарствата, които не са валидни? И отговорът ще го дам сам като риторичен, защото на мен ми изпратиха кодове, които не са анулирани. И нещо, което е също много важно. Проф. Гетов, към вас се обръщам като ресорен министър. Вие бяхте длъжен да съберете лекари и фармацевти, за да осигурите единна номенклатура в НЗИС. Няма оправдания. Трябва да работят хората по единна номенклатура и съответно когато изписват препаратите, да има не само сработване на е-система, а да има сработване между лекари и фармацевти. Тук засегнах проблема и със Спешната помощ, където голяма част от лекарите нямат възможност да предписват медикаменти с електронни рецепти. Но трябва да кажем, че и не всички специалисти имат възможност изобщо да изписват подобни рецепти", заяви Иванов.
"Искам да се обърна към вас и да се поеме отговорност, и то пряка, за този хаос, който досега не се е случвал, и противопоставянето най-вече между хората, които се грижат за здравето на пациента. Между лекарите и фармацевтите. Доверието е счупено", посочи още той.
На заседанието на здравната комисия присъстваха и управителят на здравната каса Станимир Михайлов, омбудсманът Диана Ковачева, председателите на съсловните организации, директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов, представители на “Информационно обслужване”. По казуса беше изслушан и министърът на здравеопазването Христо Хинков.
От 16 октомври се допусна пациентите да купуват антибиотици и лекарства за диабет, казвайки единствено своето ЕГН в аптеката, без да носят хартиени рецепти. Целта бе да се реши въпроса с недостига им, да се намали броят на самолекуващите се с антибиотик българи и да се ограничи използването на дефицитните антидиабетни продукти, с които се отслабва и които не са изписани от лекар. Вместо да разрешат тези проблеми обаче, електронните рецепти създадоха друг - скараха лекари и фармацевти, а пациентите обикалят по няколко пъти аптеки и личните си лекари. Те са връщани от фармацевтите, тъй като изписаният медикамент в е-рецептата липсва, а аптекарят няма право да изпише друг заместител.