- Лягането на празен стомах намалява нивата на кръвната захар и пречи на тялото да почива добре - затова не го практикувайте, но избягвайте стимуланти като захари или кофеин
- Вместо сирене,чипс, пикантни подправки, броколи и патладжани, вечер хапвайте пуешко или риба, орехи или шамфастък
Дори да не сте от хората, които стават посред нощ и мишкуват в шкафа за храна, със сигурност сте имали моменти на мъничко хапване преди сън. Посягали сте към плод или парченце шоколад, защото вечерята не е била достатъчно засищаща или пък се е случила прекалено рано. И вероятно сте се успокоявали как подобно малко прегрешение на правилата за здравословно хранене няма как съществено да се отрази на вашето тяло. И вероятно при много хора се случва точно така - заспиват си сладко и не трупат килограми.
Диетолози обаче предупреждават, че яденето в тъмната част на деня не е само въпрос на наднормено тегло, а и на това колко и как спим, защото има храни, които пречат на добрия сън. Те уточняват, че не става въпрос да си лягаме гладни, тъй като пак трудно ще заспим, а правилно да подбираме яденето за вечеря и неговото количество.
“Лягането на празен стомах намалява нивата на кръвната захар и пречи на способността на тялото да спи добре. Затова не го практикувайте, но избягвайте стимуланти като захари или кофеин, тъй като те ще ви държат будни през нощта”, казва британският експерт по хранене Шерил Литгоу пред “Хъфингтън поуст”. Според нея независимо дали след вечеря си позволявате за десерт парче торта, сладолед или гумени бонбони, винаги съществува риск да не спите добре и да се будите често.
Освен от любимото си парченце шоколад тя съветва да се откажем и от млечни продукти като сирена, защото съдържат вещество, наречено тирамин, което ни помага да се чувстваме будни. Друго нещо, което може да наруши съня ни, са пикантните подправки. Причината е, че
объркват телесната ни температура
Купичката с чипс пред телевизора вечер също трябва да бъде забравена заради многото сол в него, която влияе на хидратацията на тялото. Проучване е показало, че когато в него има прекалено много вода, компенсираща соленото, се стига до неспокоен сън. Не само това, но и големи количества сол преди лягане водят до чувство на умора на сутринта.
“Ако сте склонни да си похапвате сладко, естествените храни като череши и банани са отлични да задоволят това ваше желание, но също и да помогнат за добър сън”, обяснява Шерил Литгоу.
Тя добавя, че като цяло трябва да избягваме да се храним твърде късно вечер, и то с много големи порции, ако искаме да спим поне осем часа.
Други диетолози препоръчват да се въздържаме от броколи и патладжани във вечерното меню, тъй като са трудно смилаеми, а това пречи на заспиването. Също така не е добре да ядем целина и домати, защото действат диуретично и рискуваме често да се будим, за да ходим до тоалетна.
Mакар всеки да реагира различно на дадена храна, все пак има някои общи правила, които е добре да се спазват, казва специалистът по сън Кора Хабинакова.
Например да не си лягаме гладни или преяли, защото със сигурност всяко едно от тези състояния пречи на заспиването.
Пиенето на кафе и всякакви съдържащи кофеин напитки трябва да се ограничи само до ранните часове на деня, а за вечеря да се консумират неща като пуешко месо, мазна риба, билкови чайове, мед и ядки. Да се стремим да спим между 7 и 9 часа всяка нощ, тъй като това
помага на имунната система и поддържа мозъка
“Въпреки че яденето на голямо количество протеини непосредствено преди лягане не се препоръчва, малка порция с пуйка може да помогне за подобряване на качеството на съня, защото тя съдържа триптофан, който повишава нивата на мелатонин в организма и ни прави сънливи”, обяснява Хабинакова пред в. “Сън”. Включването на сьомга или риба тон пък е лесен начин за набавяне на витамин D за организма. А това също е много важно, защото липсата му увеличава риска от смущения на съня.
Замяната на едно от ежедневните ви кафета с билков чай като лайка също може да помогне, както и добавянето на малко мед към следобедна закуска или вечеря”, посочва специалистката по сън. Тя препоръчва още да се ядат ядки като орехи и шамфъстък, които, освен че са с високо съдържание на витамини и минерали, са едни от най-богатите на мелатонин храни.
Освен това е добре да знаем, че добрият сън не само помага да си почиваме пълноценно, но и да изглеждаме свежо. Наскоро американски учени са открили, че той има отношение и към темповете, с които стареем. Екипът от университета в Джорджия е направил тестове на над 6000 души на средна възраст около 50 г. В продължение на четири седмици те са носили устройство за проследяване на съня, като в началото и края на експеримента са им правени и медицински тестове. Резултатите от тях са показали, че хората с променливо време на лягане и продължителност на съня имат по-голяма биологична възраст – т.е. тялото им функционира като на по-възрастен човек. Изследователите обаче признават, че се нуждаят от още проучвания, за да са категорични, че смущенията в съня
водят до нарушения в циркадния ритъм
и до по-бързо стареене. Подобно нещо вече е доказано, че се случва при животни. Тестове при тях са показали, че промените в циркадния ритъм ускоряват стареенето в клетките на тялото и увеличават заболяванията, свързани с възрастта.