Опашка от желаещи да си сложат новата ваксина срещу COVID-19, пристигнала у нас преди дни.
Препаратът е разработен за защита срещу най-новите варианти на инфекцията. На този фон ръст на случаите на заболели в последната седмица.
Повод за тревога обаче няма, успокоиха експерти. През целия ден пред пункта за имунизиране на Столичната регионална здравна инспекция се извиваше опашка от чакащи, предаде NOVA.
"Ваксината със сигурност е правилното действие в ситуация на пандемия. Аз съм се ваксинирал три пъти досега и сега ще го направя", заяви Александър Ганчев.
Той е прекарал ковид преди да се ваксинира и втори път след това. Казва, че е усетил разликата.
"Съвсем леко, даже не трябваше да взимам антибиотик и съм сигурен, че благодарение на ваксините не се разви по-сериозно болестта", смята Ганчев.
По-леко протичане след имунизация забелязва и Нина. "Премина с една хрема за 24 часа без никакви усложнения, без тези пост ковид симптоми. Освен срещу COVID, ще си поставя и ваксина срещу сезонен грип. Смятам, че така е редно. Това е медицината. Трябва да се научим да слушаме здравните специалисти. Превенцията винаги е по-добрият начин, отколкото след това да лекуваме симптоми", категорична е тя.
Можем едновременно да се ваксинираме и срещу грип и срещу COVID, заяви проф. Кантарджиев. Препоръката е най-вече за хората над 65 години.
По думите му грипът ще започне да се обажда през ноември, а през декември ще придобие епидемично разпространение.
Успоредно с грипа очакваме и силно мутиралия нов вариант на COVID-19 -“Пирола”, който набира скорост в 17 държави, сред които и Гърция.
"Не е толкова опасен, защото от него не се умира. Преди 3 години умираха като мухи. Сега не е толкова тежък, даже малко по-трудно се прихваща от другите. Симтомите са като при останалите ковид варианти. Ако вдигнете температура, ако почувствате раздразнение в гърлото - все едно, че някой го е поръсил с пясък. Ако това нещо се развива един два дни, много вероятно да е коронавирус. Но задължително болки в мускулите, нямаш сили да станеш от дивана. Особено при мъжете", обясни проф. Кантарджиев.