Европейски фармацевтични компании предупредиха, че предлаганата пълна забрана на съединения, известни като "вечни химикали" ще направят производството на лекарства в региона невъзможно, предаде Ройтерс. Проблемът е част от спора с високи залози между производители и екологични регулатори.
ЕС започна да обмисля през февруари забрана на широко разпространени, но криещи потенциална опасност вещества. Това може да се превърне в най-мащабното регулиране на химическата промишленост в блока.
Шестмесечният консултативен период, даващ възможност на засегнатите компании и промишлености да изложат гледните си точки , приключва в понеделник, съобщи Европейската агенция по химикали (ECHA), която е регистрирала 5600 коментара.
"Цялата фармацевтична промишленост няма да е в състояние да произвежда активни фармацевтични съставки или свързани медицински продукти в Европейското икономическо пространство, ако в проектозакона не бъдат включени дерогации или изключения". Това се посочва в комюнике на Европейската федерация на фармацевтичните промишлености и асоциации (EFPIA).
Европейското икономическо пространство включва 27 страни членки заедно с Лихтенщайн, Исландия и Норвегия.
"Обща забрана ще блокира цялостното производството на лекарства в ЕС за по-малко от три години след въвеждането й, каза генералният директор на федерацията Натали Мол.
Групата, в която влизат фармацевтични компании с европейски операции, включително "Пфайзер" (Pfizer), "Рош" (Roche) и "Новартис" (Novartis), обяви, че вече "вечните химикали" се използват при производството на медикаменти, а някои от тях, които са без или с ниски идентифицирани рискове отиват директно в самите лекарства.
Тя не се противопоставя на регулирането на някои вредни вечни химикали, добави браншовата организация.
Европейската асоциация на производители на химикали (Cefic) призова за балансиран подход към регулациите на вечните химикали , твърдейки, че подобна забрана ще се отрази отрицателно на производството на батерии, полупроводници, електрически превозни средства.
Европейската федерация на фармацевтичните промишлености и асоциации обяви, че е предоставила „научни и технически доказателства, за да оправдае дерогации и да предотврати недостиг на лекарства“ след консултация с Европейската агенция по химикали.
Наименованието "вечни химикали" произтича от способността им да се натрупват във вода и почви, тъй като не се разлагат в резултат на изключително силната връзка между въглеродните и флуорни атоми.
Химикалите се използват в десетки хиляди продукти и машини, включително автомобили, текстилни изделия, медицинско оборудване, вятърни мелници заради дълготрайната им устойчивост към високи температури и корозия, предаде БТА.
Те обаче са свързани с рискове за здравето като рак, хормонална дисфункция и отслабване на имунната система, както и с щети за околната среда.
Според планираното от ЕС законодателство на компаниите ще бъде предоставен транзитен период от 18 месеца и допълнителен срок от 12 години, за да намерят алтернативни субстанции в зависимост от промишлеността и употребата на продукта.