Дъвчене на дъвка и държане на кубче лед могат да ни помогнат да се разсеем в моменти на тревожност
Болести, наводнения, земетресения, финансова несигурност – поводите за тревожност вече са толкова много, че и най-хладнокръвните сред нас започват да изпитват безпокойство. При някои даже то се превръща в начин на живот. Притесняват се за всяко нещо и дори най-малкото предизвикателство може за дълго да ги извади от строя.
Проучвания показват, че 284 млн. души по света страдат от някаква форма на тревожност, която се отразява върху начина им на живот.
И това са само тези, които са осъзнали, че това се превръща в проблем за тях и са потърсили специализирана помощ. Масово хората смятат, че щом заобикалящата ни среда е толкова несигурна, е естествено да се безпокоим повече. Само че това не е съвсем така, тъй като в крайна сметка това се отразява и върху физическото състояние. Човек започва да се чувства перманентно уморен, да страда от главоболие и сърцебиене. Избягва срещи с други хора, защото социалното общуване му се струва стресиращо. Спира да гледа новини, тъй като го натоварват, и въпреки това не успява да се успокои.
“Част от справянето с тревожността означава измисляне на стратегии, които да ви помогнат в тези задействащи моменти. За социалната тревожност това обикновено означава дейности и събития, включващи други хора”, посочва терапевтът Кели Маккена. По думите ѝ на първо място е добре
да идентифицирате причинителите на безпокойството,
за да можете да начертаете план как да се справите с тях.
Например един от признаците на социална тревожност е да не знаете как да продължите даден разговор. Това е изключително неприятен момент, тъй като чувствате, че пропадате в ситуацията, и нямате възможност да се измъкнете от нея, без останалите да забележат. Ако обаче използвате рефлективни умения за слушане – т.е. следите какви думи използва другият човек и на базата на тях съставяте свой въпрос или съждение, по-леко може да продължите разговора. Също така е полезно да имате няколко малки теми в запас, по които свободно може да общувате и да ги използвате, когато закъсате с други. Или пък да помолите приятел или колега, в чиято компания се чувствате сигурен, да ви придружи на места, на които сте несигурни.
“Безпокойството е от съществено значение за нашето оцеляване и всъщност подобрява ефективността ни, когато имаме нужда от това. Но когато се превърне в проблем, това пречи на нормалния живот”, казва доктор Кирън Шнак пред “Дейли мейл”.
Тя има 20-годишна терапевтична практика в Англия и се е сблъсквала с хиляди пациенти с тревожни разстройства. От общуването с тях е разбрала, че безпокойство обикновено се появява в определени житейски периоди като пубертет, напускане на дома и отиване в университет, започване на романтични отношения и кариера, промени в тях, поява на собствени деца, менопауза, стареене и пенсиониране, преместване или пък тежка загуба на близък. И ако човек не успее да се справи с него навреме, то може да се превърне в начин на живот. Непрекъснато да се мисли катастрофично, песимистично или пък прекалено обобщаващо, игнорирайки всички положителни страни в дадена ситуация и концентирайки се само върху негативните.
“Каквато и форма да приема вашето безпокойство, съществен аспект от преодоляването му е да адресирате и управлявате мислите, свързани с него. Това ще ви помогне да видите, че
тревожността не се появява изведнъж,
и ще научите, че не е толкова извън контрол, колкото може да изглежда”, съветва Кирън Шнак.
Лесен начин за идентифициране на негативните мисли е да ги записвате в бележник или в телефона си, като отбелязвате дата и обстоятелства за появата им. Имайте и още една графа, в която да отбелязвате с “да” и “не” дали нещото, за което сте се тревожили, се е случило. Правейки това, скоро ще забележите, че съществува много ясно изкривяване между вашето тревожно възприятие и реалността, обяснява английската психотерапевтка.
Тя препоръчва в напрегнати моменти да практикувате и някои разсейващи неща като консумация на дъвка, тъй като при дъвчене давате физически изход за нервната енергия, създадена от безпокойството. Също така е в състояние да помогне за облекчаване на напрежението в челюстта и врата и за подобряване на вашата когнитивна памет и концентрация, защото се увеличава притокът на кръв към мозъка.
Кубче лед е друго ефикасно средство. “Може да го държите в ръката си или да опитате да го прокарате по вътрешната ѝ страна между лакътя и китката. Силното
усещане за студ действа много заземяващо,
пренасяйки ви в настоящия момент и далеч от тревожните мисли”, разкрива Кирън Шнак.
Броенето назад от 5000 до 500 например също е изпитан трик за отклоняване на ума от тревожни мисли. Като се фокусирате върху него, вие си давате почивка от въображаемите катастрофични сценарии. Освен това, докато броите, синхронизирате дишането си покрай изговарянето на всяко число, което помага да го забавите и да се почувствате по-спокойни.