Съгласни ли сте, че по време на топлинни вълни като сегашната по-хубаво нещо от сладолед са само два сладоледа?
Нищо не разваля обаче удоволствието от тях повече от мълниеносната болка, която може да ви прониже зад челото и очите: симптомите на феномена замразяване или замръзване на мозъка. Името описва красноречиво усещането. Другото разговорно понятие е сладоледено главоболие.
Замръзването на мозъка е остра болка в главата, която се появява, когато ядете или пиете нещо студено. Медицинското название е сфенопалатинална ганглионевралгия, лекарят може да я нарече и студово провокирана невралгия. Усещането за болка е най-яростно в областта на челото, слепоочията и зад очите и носа. Напомня на едно от най-болезнените състояния, засягащи хората - от възпалението на тригеминалния нерв. За разлика от него болезненото усещане обикновено е кратко и изчезва без лечение. Най-често пронизването продължава няколко минути и отшумява със затоплянето на устата и гърлото.
Замръзване на мозъка връхлита, когато небцето или гърлото се охладят твърде бързо от напитка, храна или много студен въздух като например при влизане в пещера. Близките нервни окончания предават на мозъка предупреждение за заплаха и той задейства спасителна акция за осигуряване на допълнителна топлина в главата. Единственият начин организмът да я осигури сам, е да разшири мигновено кръвоносните съдове на мозъка, както и в цялата глава.
Скоростната промяна в диаметъра на кръвоносните съдове обаче причинява внезапна силна болка. Някои я описват като забиване на шиш, други - като повтарящи се удари с чук.
В съветите за спокойно лято американската Кливланд клиник предупреждава, че децата може да са по-склонни да изпитат феномена замръзване на мозъка, тъй като не са се научили да ядат и пият бавно ледените удоволствия. Друга по-уязвима група за сфенопалатиновата ганглионевралгия са хората, склонни към мигренозно главоболие.
Може ли замразяването на мозъка да бъде опасно за някого? И не, и да, казва медицината.
Много е неприятно, плашещо е с интензивността на усещането, но обикновено не предизвиква безпокойство и не изисква медицинска помощ. Ако обаче не премине бързо или промени честотата или интензивността на баналните главоболия, разумът подсказва, че трябва да се търси лекар. Специфичен проблем възниква и при хората със студова алергия, но те обикновено знаят за състоянието си и са предпазливи. Най-опасното за тях е, ако се стигне до шок поради оток на гърлото - потенциално животозастрашаващо състояние.
Когато е в рамките на обичайната реакция на организма, сфенопалатиналната ганглионевралгия преминава от само себе си. С подходяща бърза самопомощ инцидентът дори не оставя неприятен спомен.
Традиционното “лечение” на сладоледеното главоболие е, първо, да прекратите смразяващата атака, и второ, да ускорите нормализиране на температурата на устата и гърлото с напитка или храна със стайна температура.
За по-бърз ефект лекарите препоръчват трик за стопляне на устната кухина. Притиснете езика или палеца си към небцето, за да прехвърлите топлината им на засегнатото място. Или изпийте нещо топло или със стайна температура.
Разбира се, най-добре е да избегнете авантюрата с провокиране на замръзване на мозъка. Просто поемайте разхлаждащите неща по-бавно. И никога, никога не дръжте ледени кубчета в устата си, независимо колко по-вкусно става така фрапето.
На второ място като доставчик на екстремно охлаждане в устата са замразените натурални плодови пюрета, които имат славата на по-полезния сладолед. Те са над 50% вода и образуват кристали за разлика от сладоледите, където мазнините от млякото и сметаната не позволяват да се образува ледена структура.
При екскурзионни инциденти с рязка смяна на температурата и вдишване на много студен и влажен въздух като в дълбоки пещери реакцията за овладяване на главоболието е подобна. Пийнете от напитката, която вероятно си носите - тя още не се е охладила, или стоплете носа и гърлото си с нещо подръчно - шал, кърпичка, допълнителна дреха.
Състоянието,
наричано
замразяване
на мозъка, е
спасителна
реакция на
организма –
тълкува
екстремното
охлаждане
като заплаха
за важния
орган и
разширява
кръвоносните
съдове да го
спаси от
вледеняване