Усещането е най-поносимо следобед около 16 часа, установява ново френско проучване. Кортизолът, известен като маркер за стрес, има роля и на антивъзпалителен хормон
Един от най-разпознаваемите хормони е кортизолът - обичайният заподозрян за стреса. Това обаче не е единствената му роля. При нормални обстоятелства има за задача да упражнява противовъзпалително действие. С тази негова мисия парадоксално е свързан феноменът на засилване на болката нощем. Това казва д-р Елън Слоусби, директор на центровете за болка в свързания с Харвардския университет Институт за медицина на ума и тялото “Бенсън-Хенри”. И съвсем не е единственият, убеден в хипотезата.
Наскоро и парижки екип, измервал нивата на болка през денонощието, посочи като неблагоприятен период нощта и го свърза с естественото намаляване на хормона през часовете, отредени ни за почивка. Д-р Инес Даге и колегите ѝ от Френския институт по здравеопазване и медицински изследвания, които изучават възприятието за болка, стига до извода, че пикът е около 4 часа.
Множество други изследвания са в подкрепа на твърдението, че с тъмнината болката започва да се усилва и достига пик в средата на нощта. Без да могат да си обяснят защо, за същото разказват и повечето хора с хронични заболявания.
Въпреки че няма подходящо време нещо да ни боли, нощта е особено проблематична, тъй като неприятните усещания гонят съня. А от своя страна недостатъчният сън намалява способността ни да управляваме болката. Само че процесите, свързани със съня, са отговорни само за около една пета от ефекта на чувствителност към болка за 24-часов период. Или – тяхната роля е четири пъти по-малка от ефекта от циркадния ритъм и свързаните с него хормонални промени.
В строго контролирани еднакви лабораторни условия французите установяват още, че чувствителността към болка е ритмична в рамките на 24 часа и силно контролирана от циркадната система за време. Като разговорен синоним на това понятие в ежедневието ползваме сравнението с вътрешен часовник, настроен на режим ден - нощ. В случая той създава такива условия, че всяка нощ около 4 усещането за болка е най-интензивно, а става най-поносимо следобед около 16 часа.
Докато в състояние на напрежение кортизолът скача рязко в отговор на стреса, при нормални нива той е и противовъзпалителен, което означава, че по-ниските му концентрации през нощта водят до по-голяма чувствителност и това може да влоши възприятието за болка. Просто защото не сме в състояние да я неутрализираме с достатъчно мощен противовъзпалителн фактор.
“Аз лично вярвам, че това може да има връзка с факта, че първоначално хората е трябвало да бъдат по-чувствителни през нощта, за да се събудят бързо при опасност от дебнещите край пещерите диви животни и връхлитащите природни бедствия”, обяснява Даге.
Най-много потвърдителни проучвания за увеличаването на болката нощем има при пациенти с травми, диабетна невропатия, артрит, ишиас, системен лупус. При тези заболявания влият повече фактори от намаленото ниво на производство на кортизол и смущенията на съня. Намесва се на първо място специфичната позиция на тялото.
Когато лежим, тежестта на тялото оказва увеличен натиск върху някои нерви по начин, който не сработва, докато сме изправени. Това е особено често преживяване при ишиас и други видове хронична болка, причинена от прищипани или притиснати нерви.
Коригирането на позата за сън може да намали напрежението. Например хората с ишиас, които предпочитат да спят настрани, често намират за полезно да спят със засегнатия си крак отгоре. Хората с болка в тазобедрената става или коленете могат да намерят облекчение, като спят с възглавница между краката си.
При невралгичните болки се намесва и факторът температура на околната среда. Нощите и спалните са по-хладни и това помага на много хора да спят по-добре. Но по-ниските градуси може също да влошат болката при артрит. Всяка невропатия може да ни направи по-чувствителни към студ и тогава е по-вероятно да се засили чувството за болка.
Експериментирайте с различни стайни температури в спалнята. Може да отнеме известно време, за да намерите оптималните за вас градуси - достатъчно свежо, за да ви помогне да спите, недостатъчно студено, за да влоши болката.
На изострящата се болка нощем може да се противодейства и с промяна на рутинната терапия.
Циркадната биохимия на тялото може да изисква коригирана вечерна дозировка или различно лекарство. Ако медикаментите за справяне с болката отслабват ефекта си или не действат през нощта, си струва това да се обсъди с лекар. Например при ревматоиден артрит може да се препоръчат кортикостероиди с модифицирано освобождаване за предотвратяване на нощното възпаление в резултат на намалените количества кортизол.
Отделно хронобиологията агитира лекарствата за болка да се взимат вечер в най-голяма доза, за да покрият ефективно часовете на страдание.
Парадоксална косвена причина за увеличаването на болките нощем са ограничените в сравнение с деня разсейващи фактори. Спокойствието и усамотението може да засилят възприятието ни за някои симптоми. Главоболие или изтръпването от притиснат нерв, или други симптоми, които обикновено пренебрегваме, докато работим или гледаме телевизия,може да отекват в мозъка ни много по-агресивно, когато лежим в леглото и нищо друго не ангажира вниманието ни.
Добрият нощен сън може да е сред най-успешните начини да контролираме болестта си. Така че е оправдано използването на всички оръжия, с които разполагаме, за да облекчим нощната болка.