Готов е медицинският стандарт за съдебните медици, а утре ще бъден обсъден в Министерството на здравеопазването. Това обясни здравният министър проф. Христо Хинков по време на извънредната здравна комисия в парламента.
По думите му предстои общественото обсъждане на стандарта, който определя минималните задължителни изисквания към съдебните медици. Той обаче едва ли би решил казуса в Стара Загора, каза министърът.
"Считам, че проблемът не е толкова в стандарта и дали наличието на такъв стандарт би решил по-добре казусът в Стара Загора. Има текстове, които са се опитвали да операционализират проблеми, които са само медицински, би трябвало да има комплексна оценка. Съдът е този, който взема под влияние всички обстоятелства по дадено престъпление", обясни Хинков.
Преди него адвокатът по медицинско право Мария Петрова обясни защо е необходим медицински стандарт. "Никаква регулация няма тази медицинска дейност, законът е забравил за съществуването на лекарите-клиницисти. Те нямат правна рамка за своята работа,и няма контрол за тяхната дейност", заяви Петрова. "Тази дейност не е регламентирана по никакъв начин, не може да се търси отговорност", каза още адвокатът. Тя апелира да се създаде рамката на съдебните лекари, за да може да се каже дали съдебният лекар в Стара Загора е свършил работата си.
Председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов обясни, че съдебните медици са хора, които работят по правила и познават законите на медицината и законите в страната. Наличието на стандарт би дал онова спокойствие на пациенти и лекари, смята Ангелов.
"За нас ще бъде много важно да разберем в детайли какви са причините да се случи това в Стара Загора. Този дебат е закъснял, съдебно-медицинският стандарт лежи в Министерството на здравеопазването вече 3 години, може и повече. Лекарите свършили ли са си работата? Съдебният лекар дали е свършил работата си?", пита Ангелов, като заяви, че депутатите ще настояват здравните власти да разпоредят проверка в Стара Загора.
Да се направи стандарт за стандартите, предложи д-р Александър Симидчиев. Според него е важно да има стандарт как да се структурират стандартите. "Имаме проблем и в гастроентерологията и други специалности", каза Симидчиев. Той предложи да се направи тази малка стъпка, която ще реши проблемите занапред. "Добре е да имаме обща структура за всички стандарти. Апелирам да мислим как превантивно да избегнем проблемите", каза той.
Министърът се съгласи, но обясни, че изработването на стандарти не е от вчера и има структури как се правят стандарти, които обаче не са приети.
https://www.24plovdiv.bg/zdrave/article/15099266
www.24plovdiv.bg