Анестезиологът-реаниматор д-р Владимир Илиев от УМБАЛ "Св. Георги" е един от 97-те специалисти, който премина обучение за оказване на медицинска помощ по въздух. Курсът се проведе във ВМА.
По време на обучението, продължило 10 дни, се представи спецификата на авиационната дейност и стрес при полета: шум, вибрации, температурни амплитуди, осветление, хипоксия, ускорения, умора. Д-р Владимир Илиев работи и с малките пациенти на Клиниката по детска хирургия.
“Стресът и отговорността са огромни, но възможността да помогнеш за живота на пациент наистина доставя радост за лекарите”, казва той.
Желанието му да бъде част от екип на въздушна помощ идва години преди в България темата да стане актуална и наболяла.
“За пациент, изпаднал в беда, без значение дали при пътно произшествие, планински спорт или битова травма, е от особено значение навременно да му се оказаже адекватна помощ и да бъде транспортиран до болница с необходимите звена. В практиката ми съм виждал многобройни случаи, които за съжаление достигат при нас след толкова много загубено време в транспорт с линейки и понякога, колкото и да се стараем и да даваме всичко от себе си, не можем да помогнем, защото за него е изтекъл така наречения “златен час“, добавя анестезиологът.
Курсът се е състоял основно от теоретично представяне на основните спешни състояния, налагащи незабавен транспорт, организация на HEMS в развитите страни и как се планира да се приложи в България. Във времето ще се проведат допълнителни обучения за спешна ехография по време на инцидент, ще се организират пътувания и в чужбина за обмен на практика с възможност за симулация на всякакви метеорологични, организационни и спешни ситуации.