Биубиу щеше все още да е бездомно куче, ако не бе помощта на пенсионираната редакторка Дзин Пей. Те се срещат в един зимен ден на 2015 г. Тогава Дзин Пей разхожда своето куче в една тясна уличка. Биубиу ги следва през цялото време. „Когато вървяхме бързо и тя вървеше бързо, когато забавяхме крачка и тя ни следваше по-бавно. Усетих, че иска да намери свой дом“, разказва в интервю за „Чайна дейли“ Дзин Пей, предава Радио Китай.
От тази нощ те стават близки другари и през декември Биубиу започва да посещава домове за възрастни и рехабилитационни центрове като куче-терапевт, за да помага за възстановяването на пациентите. „Бях много срамежлива, но срещата с Биубиу онази нощ наистина подобри настроението ми. Затова реших да я заведа на място, където да я обучат за куче-терапевт, за да може да помогне на повече хора“, обяснява Дзин Пей.
У Ци, основател на доброволческата програма „Лапа за цяр“ (Paw for Heal), създадена през 2012 г., в която се използват терапевтични кучета, казва, че в Китай има около 300 такива животни. Около 95% от тях живеят със собствениците си и се наемат, когато има нужда.
Всяко куче преминава задълбочена подготовка по международни стандарти преди да получи своя сертификат за терапевт. 38-годишният У Ци обяснява, че са предоставили помощ на поне 100 институции. Кучетата-терапевти предлагат услуги в над 10 китайски града, включително Пекин, Шанхай, Чънду и Сямън. До края на годината се очаква броят им да се увеличи с още 10, като с времето достигне до 1000, посочва Радио Китай.
„Чрез тази услуга се надяваме да повишим осведомеността на хората, че кучетата са нещо повече от спътници на стопаните си у дома. Те могат да влязат в обществото, за да играят определена роля за хората в нужда“, добавя У Ци.
В средата на април Дзин Пей и Биубиу бяха в шанхайската болница Дзяхуей. Това е първото лечебно заведение в града, което използва кучета-терапевти. Освен Биубиу там помагат и още 4 кучета – белият самоед Момо, сиво-бялото бордър коли Доби, снежнобялата френска болонка Йойо и бездомният някога Юда.
Безплатни услуги
Доброволческите услуги са безплатни. В рамките на 48 часа след призива за помощ кучетата се изкъпват и се изрязват ноктите им. Често трябва да се използват и противопаразитни препарати. Доброволците представят кучетата на пациентите, след което животните показват уменията си, например подаване на лапа, жест за благодарност и др. След това те се сгушват в скута на болния и му позволяват да усети меката им козина. Тази интерактивна сесия продължава около един час.
Един от пациентите в шанхайската болница е 50-годишен мъж от Сингапур с тежки наранявания на главата и краката при пътен инцидент през февруари, който се представи пред репортера на „Чайна дейли“ като Андрю. Той е с общо 10 счупени кости на главата, ребрата и крайниците. Освен това не чува с едното ухо и не може да затваря едното си око. Той разказва, че никога не е вярвал в съдбата, но след този инцидент е прекарал дълго време в пренастройване на съзнанието, за да приеме случилото се. Андрю обяснява, че има куче у дома, но болницата не допуска домашни любимци. Той е там вече два месеца и тъжи много за своя домашен любимец. „Когато чух за кучетата-терапевти, поисках от лекаря да ги видя, тъй като трябва да се излекувам и психически“, обяснява Андрю, седнал в инвалидната количка, докато гали меката козина на кучето. „Не съм се усмихвал от дълго време. Трябва да остана тук още два месеца и се надявам кучетата да се върнат скоро.“
Благоприятния ефект
Според статия в китайско списание за психичното здраве от 2016 г. много международни проучвания показват, че терапията с животни има благоприятен ефект при лечението на депресия, тревожност, поведенчески разстройства и Алцхаймер.
Едно проучване от 2018 г. на Медицинския факултет на Калифорнийския университет-Ървайн установило, че кучетата-терапевти помагат за облекчаването на симптомите на хиперактивност и дефицит на вниманието при децата. Резултатите показали подобрение при малчуганите, на които била приложена интервенция с кучета, като социалните им умения и вниманието се повишили.
У Ци обяснява, че двама близнаци – Дзин И и Дзин Ър, от Нанкин, провинция Дзянсу, вече девет години редовно общуват с кучета-терапевти. Първоначално на децата им липсвали социални умения, но сега като тинейджъри те са приятелски настроени към непознати и помагат в семейството.
В шанхайската болница Дзяхуей 27-годишна пациентка с фамилия Циу с радост милва всяко куче и се снима с него. Тя прекъсва обучението си в Германия, защото ѝ откриват рак. Циу се връща в Шанхай и е вече два месеца в болницата. „Животът в болницата е скучен и досаден. Това ме потиска психически, особено, когато изпитвам физически дискомфорт“, разказва тя. „Кучетата са много дружелюбни и послушни и по някакъв начин разбират какво им казвам. Освен това чувствам силната емоционална връзка между тях и стопаните им. От всичко това лъха топлина и ме прави щастлива.“ Циу добавя, че би искала да се включи в дейностите на открито с кучетата-терапевти след като физическото ѝ състояние се подобри.
9-годишната Лена Салцингер от САЩ също е в болницата този ден, тъй като майка ѝ е оперирана от рак на гърдата. Момичето се премества да живее със семейството си в Шанхай през октомври. „След като пристигнахме в града и се установихме, осиновихме едно едногодишно уелско корги. Исках да дойда да видя тези кучета днес, защото моето е толкова добро, когато някой се нуждае от допълнително внимание, и има много силна интуиция. Тя разбира, когато съм тъжна, и идва при мен.“ Лена добавя, че за САЩ кучетата-терапевти са нещо обичайно. „Надявам се проектът в болницата да е успешен и да бъде приет в Шанхай и други места, защото кучетата са много специални животни и наистина могат да помогнат на хората по всяко време“, добавя Лена.
Ди Синю, ръководител на отдела за социални дейности и доброволческия проект в болницата Дзяхуей, казва, че лицата на някои пациенти грейват, когато видят кучетата. „Ние сме уверени, че те ще помогнат на пациентите да развият по-оптимистично отношение и да са по-активни в процеса на лечение.“
Кучетата-терапевти започват да идват в болницата от началото на тази година. Ди Синю обяснява, че ги обучават предварително и ги ваксинират. „Кучетата успокояват пациентите, които е възможно внезапно да се почувстват социално изолирани след като попаднат при нас.“
Ди Синю преди работи в болница в САЩ, където терапевтични кучета често посещават пациентите и им помагат в рехабилитацията. В шанхайската болница те прекарват време с онкоболните, които се нуждаят от физическа рехабилитация, както и с онези, които са с психични заболявания, особено младите. „Някои непълнолетни имат недоразумения с родителите, затова създаваме семейни игри с кучетата като начин за подобряване на комуникацията. Кучетата са като мост между децата и родителите“, обяснява Ди Синю.
Държавни болници, включително Шанхайският център за психично здрав и болницата Жуейдзин, също обмислят да въведат кучета-терапевти. У Ци от „Лапа за цяр“ обяснява, че освен на пациенти с когнитивни увреждания, те помагат и на хора с прекомерен стрес на работното място, както и ученици и учители, подложени на напрежение от изпитите.
Терапията с животни е популярна на Запад, особено в САЩ. Според статистиките в САЩ има над 50 000 кучета-терапевти, които помагат на пациенти с посттравматични стресови разстройства и такива изправени пред значителни социални катаклизми.
За да стане куче-терапевт, животното трябва да е поне на 1 година, да е в добра физическа и психическа форма. В обучението им треньорите се сблъскват с различни трудности, например някои отказват да седят, а други са прекалено чувствителни и не смеят да се приближат до хора в инвалидни колички или с патерици, обяснява У Ци. „Няма ограничения за възрастта, пола и вида на кучето. Не е задължително да е много умно, но трябва да е емоционално стабилно“, казва той, добавяйки, че собственикът трябва да е пълнолетен и да е полагал грижи за животното поне шест месеца. Някои от кучетата, които идват при тях, са на 10 години, като стопаните им се надяват във времето, което им остава да живеят, техните любимци да помогнат и на други хора.
Дзин Пей, собственичката на Биубиу, гледа кучета от 80-те години насам. Тя казва, че това намерено на улицата животно е най-възпитаният и сговорчив домашен любимец, който е имала. „Преди се криех в тълпата и се срамувах да говоря с непознати. Но това куче промени живота ми и искам да покажа на хората, че бездомните животни могат да са полезни на обществото. Това може да е начин за решаване на проблема с бездомните кучета“, казва Дзин Пей.
Близо една трета от около 50-те кучета-терапевти в Шанхай са осиновени от собствениците им, много от които споделят идеите на Дзин.
Стефани Чан от Хонконг е собственичка на белия самоед Момо, който е на 10 години. Тя се включва в доброволческите дейности, за да покаже на хората, че кучетата могат да бъдат много ценни. „Не мисля, че работата стресира кучетата. Те обичат да излизат със собствениците си и да бъдат прегръщани от хората. Щастливи са, ако усетят, че са харесвани от другите“, казва Чан, добавяйки, че Момо е добродушен и не се разстройва лесно.