Наднормено тегло, физическа активност, консумация на алкохол и тютюн, както и колко често българите ходят на преглед при лекар и пият лекарства са само част от нещата, които „Здравният барометър“ ще следи.
Инициативата е организирана от проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и основател на "Юридически барометър". Той заедно с микробиолога проф. Тодор Кантарджиев представиха основните групи индикатори, използваната методология, потенциалните източници на информация и периодичността на публичните представяния на инициативата.
„Бяхме спрели тази инициатива, колебаехме се между здравеопазване и образование, но решихме, че здравеопазването е доста сложна система“, обясни проф. Вълчев.
Според него целта на инициативата е да се прави анализ и оценка на състоянието, ефективността, устойчивостта и развитието на здравната системата в България. Здравните експерти ще правят количествен анализ на система от обективни индикатори, изследващи различни аспекти на системата на здравеопазването, съдържателен (качествен) анализ на значими проблеми, свързани със здравната политика, като не само се дефинират основните предизвикателства и проблеми, но и се предлагат конкретни решения, анализ на основни нормотворчески инициативи в областта на здравеопазването, както и проучване на общественото мнение.
Здравният барометър ще се представя 3 пъти годишно, ще излиза под формата на книжка и в електронен вариант, стана ясно от думите на Вълчев.
"Има шест групи индикатори, които представят гръбнака на здравната система", каза деканът на Юридическия факултет. Те са финансови параметри, ресурси в системата (структури и хора), нормативна рамка, здравни детерминанти (здравен статус), здравно обслужване, резултати (ефективност на системата).
„Много рядко на такива събития виждам познати лица, всички със значение и диря“, коментира проф. Кантарджиев. По думите му ежегодно с инициативата ще се коментират хората с наднормено тегло, консумация на плодове и зеленчуци, физическата активност, консумацията на алкохол и употребата на тютюн. Той представи данни, според които България е първенец в Европейския съюз по ежедневна употреба на тютюн и тютюневи изделия – близо 30% са ежедневните пушачи, за сравнение средно за ЕС са под 20%. Над 53% от българите са с наднормено тегло – около средните стойности за ЕС, но далече не сред лидерите (Чехия – 58,8%, Хърватия – 63,8%, Малта – 64,5%). Три пъти по-малко българи се занимават с физическа активност (несвързана с работата) в сравнение със средните стойности за ЕС. Само три държави в ЕС са след България по този показател - Италия, Люксембург и Румъния.
Барометърът ще изследва и прегледите, приема на лекарства, хоспитализации. 1,1% от българите никога не са посещавали лекар, а 4,4% от българите никога не са посещавали зъболекар, обясни микробиологът.
Средно 82,4% от европейците посещават лекар поне веднъж годишно, за България – 65,7%.