Стоматолози съветват 2 пъти на ден миене на зъбите и чистене с конец
Лошото състояние на венците може да е причина за сериозни здравословни проблеми като диабет, сърдечни заболявания, деменция и други, показва изследване, публикувано във в. “Ню Йорк таймс”.
Според медици вътрешната част на устата е изключително благоприятна за развитието на бактерии, защото е тъмна, топла и влажна, а храните и напитките, които хората консумират, им осигуряват важни хранителни вещества.
Когато вредните бактерии се натрупат около венците и зъбите, опасността от развитие на пародонтоза е огромна.
“Това състояние в устата може да повлияе на останалата част от тялото”, твърди Кимбърли Брей, професор по дентална медицина в университета на Канзас Сити, Мисури. Учените все още не са напълно наясно как бактериите в устната кухина влияят на цялостното здраве и затова са започнати нови проекти по темата.
Според центровете за контрол и превенция от заболявания около
47% от хората на възраст над 30 г. в САЩ страдат от пародонтално заболяване
Ранният етап на тази болест се нарича гингивит, при който венците се подуват, зачервяват и кървят. Ако не се лекува навреме, той може да прерасне в пародонтит – по-сериозната форма на заболяването, при която се достига до загуба на зъби.
“При пародонтит бактериите и техните токсини могат да попаднат в кръвообращението, разпространявайки се в органите ни”, казва Ананда П. Дасанаяке, професор по епидемиология в Нюйоркския университет. Това се случва при почистване на зъбите с конец, ако в устата има рана. Възпалението
може да засегне целия организъм и да е причина за увреждане на други органи.
Най-много доказателства има за пряката връзка между диабета и пародонтита, отбелязва в. “Ню Йорк таймс”. Учените са категорични, че пародонталните заболявания увеличават риска от захарна болест и обратното. Изследвания от последните години сочат, че възпаление, причинено от пародонтоза, влошава способността на тялото да сигнализира и реагира на инсулина.
Пневмонията също е често заболяване при проблеми с венците. “Ако големи количества бактерии от устата се вдишат и попаднат в белите дробове, това може да доведе до аспирационна пневмония”, казва д-р Франк Сканапиеко от университета в Бъфало. Този феномен се наблюдава при хоспитализирани пациенти и възрастни хора в старчески домове, които не могат да се грижат за денталната си хигиена сами. Експерти твърдят, че профилактичните стоматологични прегледи, професионалното почистване на зъбите и лечението на пародонтита с антибиотици ще намалят риска от развитието на пневмония.
В доклад от 2020 г. на международен екип се стига до заключението, че има голяма връзка на пародонтита с инфаркта, инсулта, натрупването на плака в артериите и други сърдечносъдови заболявания. Причината е същата, както при случаите с пневмонията – бактериите, породени от неправилна орална хигиена,
може да попаднат в артериите
при пациенти със съдови заболявания и да влошат тяхното състояние. Изследвания доказват, че доброто спазване на хигиенни навици намалява риска от сърдечни заболявания. Пример за това е проучване в Южна Корея сред 250 хил. души. Оказва се, че за 10 г. вероятността от сърдечносъдови заболявания при тези, които редовно си мият зъбите и ходят на професионално почистване, е много по-малка, отколкото при хората с лоша устна хигиена.
Изследванията доказват също и връзка между тежки пародонтални заболявания с преждевременното раждане и бебетата с ниско тегло.
За да се предпазим от тези заболявания, стоматолози съветват редовно миене на зъбите два пъти дневно и използването на конец след ядене.