Против са срещу 15 минути преглед - пациентите ще чакат седмица за час
С 33% да се увеличат парите за първична извънболнична медицинска помощ в бюджета за тази година, настояват личните лекари. Те са изпратили писмо до президента, премиера, министрите на здравеопазването и финансите, както и до здравната каса.
Искането им бе обявено във вторник, ден преди да се събере новият парламент и да започне актуализацията на бюджета на държавата.
Джипитата предлагат да остане непроменена сумата за записан в практиката им пациент. Те обаче са категорично против приетата през 2022 г. методика за обвързване на цените за извършени дейности с процента на изпълнение. В писмото си настояват това да отпадне от Националния рамков договор за 2023-2025 г.
От сдружението на личните лекари поясняват, че исканото увеличение не е само за тях, а и за всички работещи в ДКЦ-та. “Средствата се разпределят за възнаграждение на персонала и справяне с увеличените разходи, които възникват с въвеждането на допълнителни дейности в извънболничната помощ”, казват джипитата.
Сред мотивите за увеличение са, че България отделя много малко пари за личните лекари - с четири пъти по-малко от тези в ЕС.
“У нас се дават 233 евро на глава от населението, а в ЕС - средно по 1022 евро”, обясняват от сдружението.
“Получават се горе-долу по 12 лв. на преглед, ако се разделят парите от бюджета на броя извършени прегледи от нас”, коментира джипи от Ямбол.
Значителното повишение и очакваното допълнително увеличение на минималните осигурителни прагове на различните видове икономически дейности е друг мотив, с който се настоява за повече пари.
Това не е единственото искане на джипитата за тази година.
7,80 вместо 2,90 лв. да стане таксата при личния лекар,
настояха те в края на януари, тъй като повече от 10 г. сумата, която плащат пациентите за преглед, не е променяна.
“Потребителската такса при личните лекари трябва да е 1% от минималната работна заплата”, обясни шефът на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов пред “24 часа”. Според общопрактикуващите лекари с увеличението ще се повиши качеството на услугата и ще се привлекат млади кадри. В момента у нас има 3990 лични лекари, като от тях едва 13% са под 50 г. Средно те лекуват по 1711 души.
Проблемът с броя на джипитата е известен и се е задълбочил след пандемията. 800 хиляди българи от 3891 селища у нас нямат достъп до личен лекар, показват данните на Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги, която правителството прие в края на 2022 г.
58-59 г. е средната възраст на общопрактикуващите лекари, показват още данните.
Същевременно личните лекари се противопоставят на предложението на здравната каса от миналата година да има заложени фиксирани минути за преглед. Според председателя на БЛС д-р Иван Маджаров това би довело до листа на чакащи. “През кабинетите на личните лекари сега минават 60-70 човека, а по грипно време и повече. При задължително изискване прегледът да продължи 15 минути, на ден ще могат да приемат не повече от 24 пациенти. Предполагам, че това предложение ще бъде оттеглено от касата”, коментира Маджаров пред БНТ.
Д-р Гергана Николова: Плащаме заплати, осигуровки, наем, ток, хартия и интернет
“Заплащането не е на общопрактикуващия лекар, а е към лечебното заведение”, каза д-р Гергана Николова. Тя обясни, че ако един личен лекар е получил 5 хил. лв. възнаграждение за месеца, трябва да го разпредели за няколко неща.
“Той има двама души персонал, на тях трябва да се платят заплатите и осигуровките. После наемът, консумативите, неотложното звено. Лекарят трябва да си плати и хартията, тока, принтера, интернета”, коментира Николова. Според нея високата инфлация се е отразила и на джипитата и даде пример с еднократните чаршафи, които се сменят след всеки пациент, легнал на кушетката. “Еднократните чаршафи не са нещо особено в кабинета на лекаря, но той трябва да ги е подсигурил. Миналата година кутията беше 55 лв., а сега е 110. Това са хигиена и грижа за пациента”, уточни лекарката. Тя трябва да си купи и дезинфектантите, с които да обезпаразити кабинета. “Тези средства не се виждат, но се дават”, каза Николова.
За нея увеличението на средствата от бюджета за 2023 г. ще даде възможност да се намали броят на хоспитализациите. “Време е да се намалят, като се извършват повече дейности в доболничната помощ, но за да е качествена, трябва да се насочат повече пари към нея”, каза още джипито.
Искането на лекарите е и за да се привлекат повече млади хора в професията, като за миналата година в София 56 практики са преустановени, обясни Николова.
Д-р Георги Миндов: Не сме за пари, а за справедливост
Не пари, а справедливост за сектора, така определи искането на общопрактикуващите лекари председателят на софийското дружество на личните лекари д-р Георги Миндов. “Ние искаме около 120 млн. лв. увеличение”, коментира той.
“В този сектор най-ниско е заплащането в извънболничната помощ. Тук говорим за лаборатории и рентгенови звена. Изоставането е около 4 пъти в сравнение с европейските държави”, обясни Миндов. Според него целта е да се намалят хоспитализациите и личните лекари да могат да назначават скенер и ядреномагнитен резонанс. По този начин пациентите няма да влизат в болница заради една процедура, която ще може да се направи в извънболничната помощ.
С по-доброто заплащане евентуално ще се привлекат повече млади хора, уточни столичният лекар. “Никой не иска да работи нашата работа. Ако имаме по-високо финансиране, колегите ще я предпочетат и няма да го има този недостиг на специалисти, както е в момента”, каза още Миндов.
Според него няма как прегледът при джипито да стане 15 минути, както предлага здравната каса. “Това ще довърши тотално доболничната помощ, ще се върнем 20 години назад”, каза той. Хората няма да могат да отидат на преглед. Личният лекар трябва да работи по 16-18 часа, за да прегледа всички.