Д-р Меджидиев: От 7 препоръки проф. Сербезова е променила само формулата за проследяване на лекарствата
Доставени са първите количества от шесткомпонентната ваксина за бебета
Износ на лекарства от България ще бъде разрешаван само ако са осигурени напълно нуждите на страната. Това предвижда служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев, за да се справи с липсата на жизненоважни медикаменти.
В списъка на забранените за експорт лекарства ще попадат всички, при които наличността на пазара пада под 100%. Досега забрана за износ се налагаше, когато наличностите паднат под 65%.
Здравното министерство предлага и двойно да се увеличи периодът на наблюдение на лекарствата и от шест месеца да стане година.
“Седем препоръки има в одита на “Информационно обслужване”, направен миналата година по настояване на проф. Асена Сербезова. От всичките тя е привела в действие само една - променила е формулата в Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА).” Така Меджидиев отново обвини предшественичката си проф. Асена Сербезова за кризата с лекарствата. Още преди месеци министърът намекна, че формулата, чрез която се следят наличностите на лекарствата, е грешна и се налагат законови промени. Миналата седмица д-р Меджидиев за пръв път пряко обвини Сербезова за “погрешни действия”.
“От 400 следени за евентуален недостиг медикамента са сведени на 60
И в момента се чудим как да възстановим контрола”, каза тогава Меджидиев. Не закъсня и отговор от страна на бившата здравна министърка, която писмено заяви, че решението за промяната във формулата не е плод на моментно настроение, грешка, а на базата на констатациите от доклад на “Информационно обслужване”.
“Няма държава в ЕС, където така еднозначно, тенденциозно и популистки в “удобни” моменти да се играе по тънката нишка на нервите на хората, използвайки проблема с недостига с лекарства, създавайки “виновни”, които да се предложат за залъгалка, докато се прикрива интелектуалната и административна немощ (или може би интерес) за цялостно решение на проблема, което да бъде устойчиво във времето”, написа още Сербезова.
За да се справи с липсата, здравният министър разпореди проверки по складовете на търговците на едро и по аптеките. Отнемане на лицензи и наказания грозят нарушителите, обясни Меджидиев вчера.
“Ще има санкционирани търговци, очакват се и още санкции, включително спиране на дейността на обекти, извършващи дейност в нарушение на нормативната уредба, и отнемане на разрешения. В хода на проверките по сигнали за недостиг на определени лекарства бяха установени нарушения като разминавания в подадените справки, в т.ч. неподаване на информация към Специализираната електронна система”, обясни министърът.
Според директора на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов да момента са били проверени над 20 търговци на едро. Засега
глоби ще има за 3-ма търговци на
едро, а на един ще отнемат лиценза
за търговия. Имената на нарушителите не бяха посочени, не стана ясно и в какъв размер са глобите, тъй като процедурата по писането на актове и наказателни постановления предстои.
По-късно от Министерството на здравеопазването съобщиха, че е доставено първото количество от шесткомпонентната ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит Б, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б, предназначена за задължителни имунизации на новородените от общопрактикуващите лекари. Следващата седмица ще пристигнат още количества, като с тях общо доставените в страната дози ще са 45 000, информират от здравното министерство.