Според последните проучвания 30 % от пациентите с диабет 1 и между 10 % и 40 % тип 2 страдат от бъбречна недостатъчност. Това заяви проф. д-р Димитър Димитраков консултант в Отделението по нефрология в „УМБАЛ-Пловдив“. Той поясни, че причината заболяването да уврежда сериозно тези органи е в увеличената кръвна захар, която засяга милионите фини кръвоносни съдове. Когато това се случи, те не могат да очистват правилно кръвта и постепенно с времето започват да се натрупват отпадни продукти в нея, настъпва интоксикация на организма, което с времето уврежда и бъбреците. В началото на заболяването няма симптоми. Те отсъстват дори и при развитието на диабетна нефропатия.
Появата на оплаквания започва едва тогава, когато е загубена голяма част от бъбречната функция. Професорът припомни, че част от симптомите са отоци по лицето и крайниците, затруднено уриниране, нарушение на съня, трудна концентрация, повишаване на стойностите на артериалното налягане, което в случая е и допълнителен фактор за нарушаване на бъбречната функция.
Препоръчва се пациентите със захарен диабет тип 2 да се насочат към нефролог за прецизиране на състоянието им, тъй като единственият начин да се разбере за заболяването е целенасочено специализирано изследване.
Ако се диагностицира рано може да се започне лечение. Има медикаменти, които могат да предотвратят влошаването на бъбречната функция. Когато заболяването се установи на по-късен етап, то често се хваща в стадии на бъбречна недостатъчност. В този етап на увреждането отпадните продукти започват да се натрупват в кръвта и може да се стигне и до диализно лечение. Тогава най-доброто решение е трансплантацията. Интересно е, че при диабетиците по-подходящо е присаждането на бъбрек от трупен донор. Болните от диабет в България вече надхвърлят 500 000.