- Това е обещал външният министър в Анкара пред Вежди Рашидов
- България да бъде посредник между ЕС и южната ни съседка за проблема с бежанците, предлага парламентарният шеф
Паметник на убития български граничар Петър Бъчваров ще строи Турция на границата. Това е обещал външният министър на южната ни съседка Мевлют Чавушоглу пред председателят на Народното събрание Вежди Рашидов на срещата им в Анкара.
Бъчваров загина преди повече от месец по време на дежурство, след като бе прострелян от турски гражданин.
Това, което се случи на границата, е тъжна трагедия, отиде си младо момче. Всички сме съгласни, че това не е политика, а инцидент. Те предложиха да направят паметник на това момче. Неприятен инцидент на границата, който лошите хора биха могли лошо да го изтълкуват. А знаете, отношенията години наред са били добри, дипломацията е активна и добра, обясни Рашидов, който е на двудневна визита в Турция.
След инцидента турската посланичка у нас Айлин Секизкьок е посетила семейството на загиналия и е изявила готовност да помогне, ако имат нужда от нещо.
България да бъде посредник между Анкара и ЕС по проблема с мигрантите, е предложил Рашидов пред колегата си шеф на Меджлиса Мустафа Шентоп. Българският парламент ще инициира
среща на високо равнище по проблемите с миграцията,
контрола по границите и визовите въпроси.
След началото на войната между Украйна и Русия се разбра, че този въпрос не касае само определени страни. С г-н Рашидов постигнахме съгласуваност в най-кратък срок от Българя и Турция, с участие и на други международни партньори и национални парламенти, да бъде организирана конференция по въпросите на миграцията, заяви Шентоп.
Той обърна и специално внимание на произхода на Вежди Рашидов: Много се радвам, че един
български гражданин с турски произход бе избран за председател на Народното събрание
Аз като гражданин с балкански корени много се зарадвах. И оцени високо работата му и като шеф на НС, и като министър на културата.
Като “приятелска, сътрудническа и съседна страна, с която Турция има много добри отношения” определи Шентоп България. Съществува и сериозен потенциал за развитие на отношенията в икономиката, образованието, туризма, културата и други сфери.
Турците в България играят важна роля - те са своеобразен мост за задълбочаване на сътрудничеството и солидарността между тези две съседни страни. Убеден съм, че това ще допринесе за мира и благоденствието на региона, добави той.
Идеята за срещата е одобрил и външният министър на южната ни съседка. Чавушоглу потвърди, че се радва, че
България винаги е била добър посредник между ЕС и Турция
А относно миграцията би било хубаво Европа, Турция и България да седнем и обсъдим проблемите. 5-10 човека ако минат границата, това не е емиграция, това са инциденти. За да няма наплив, трябва да седнем на масата и да решим тези проблеми, разказа шефът на НС. Той подчерта, че Турция се грижи за близо 4 млн. емигранти, както и че най-надеждната граница е турско-българската.
На срещата е подчертано и че Турция
приема обратно нелегалните мигранти, хванати да влизат на българска територия,
макар че между страните няма споразумение за реадмисия.
При посещението си преди дни президентът Румен Радев е дал дума през януари да заработят допълнителни гишета по границите, за да се облекчи трафикът.
В Анкара с Рашидов са представители на всички парламентарни партии с изключение на ДБ. Делегацията посети Анъткабир - Мавзолея на Кемал Ататюрк. Това е първа такава визита от 2009 г.